Juszczenko: Bandera walczył tymi samymi metodami co Piłsudski

To, co w ostatnich dwóch latach wydarzyło się w stosunkach polsko-ukraińskich, to sukces Moskwy, wynik kremlowskiej operacji. Nie rozumiem tego, co się dzieje w Polsce – powiedział były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko w wywiadzie dla tygodnik „Wprost”.

Zdaniem Wiktora Juszczenki porozumienie polsko-ukraińskie przeżywa obecnie regres, ponieważ „zaczęliśmy znowu liczyć wzajemne ofiary i odmierzać litry przelanej krwi”.

Tymczasem były ukraiński prezydent widzi symetrię między krzywdami Polaków i Ukraińców. „Nasza sytuacja przypomina tę, która występuje między dwiema sąsiadującymi od pokoleń rodzinami. Ktoś komuś kiedyś ukradł kurę, ktoś komuś wszedł w szkodę, nikt już nie dojdzie, kto był pierwszy, ale każdy jakoś czuje się poszkodowany i pokrzywdzony. Jedynym wyjściem jest powiedzieć: Przeprośmy się nawzajem za wszystko, przestańmy rozpamiętywać i idźmy dalej”.

Jednak obecnie, według niego, na wzajemnymi relacjami ciąży uchwalona przez polski Sejm uchwała ws. ustanowienia 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

„O jakim porozumieniu można mówić, gdy polskie władze przyjmują ustawę o ukraińskim ludobójstwie na Polakach? Czy naprawdę uważacie, że Ukraińcy nigdy nie padali waszymi ofiarami? Że na swoim historycznym koncie nie mamy podobnych doświadczeń?” – powiedział.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Były prezydent odniósł się także do poruszonej przez dziennikarzy „Wprost” sprawy nadania przez niego w 2010 roku tytułu Bohatera Ukrainy liderowi Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepanowi Banderze.

„O niepodległość Ukrainy Bandera walczył tymi samymi metodami, co Piłsudski o Polskę. Ani jeden, ani drugi nie był świętym i po wodzie nie chodził. Ale ważne jest to, co ci ludzie zrobili dla swoich narodów” – stwierdził Juszczenko.

Zobacz także: Wiktor Juszczenko: Stepan Bandera był święty

„Polacy, proszę was, żebyście to zrozumieli: my naprawdę nie czcimy Bandery jako kogoś, kto walczył przeciwko wam! Patrzymy na niego jako na bohatera walk o niepodległość Ukrainy. Hołd, który oddajemy Banderze, nie ma charakteru antypolskiego, jest natomiast ważny dla przyszłości Ukrainy” – dodał.

Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na ludności polskiej, dokonywanego przez swoje zbrojne ramię – Ukraińską Powstańczą Armię, dowodzoną przez Romana Szuchewycza. W wyniku ich działalności ukraińscy nacjonaliści zamordowali od 100 do 150 tys. osób.

Wprost.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Kasper1 :

  „O niepodległość Ukrainy Bandera walczył tymi samymi metodami, co Piłsudski o Polskę.” – jestem gotowy postawić dolary przeciwko orzechom twierdząc, że NIGDY i ŻADEN historyk polski czy jakikolwiek inny nie pisał ani nie mówił o Piłsudskim jako o autorze ludobójstwa dokonanego niewyobrażalnie bestialskimi metodami w wyniku którego, w ciągu nie całego roku zostało zamordowanych ok. 160 tys. bezbronnych ludzi tylko dlatego, że nie byli tej samej narodowości co on. W jaki sposób ten horrendalnie bezczelny cham Juszczenko wpadł na pomysł wyprowadzania jakichkolwiek porównań pomiędzy metodami którymi o niepodległość Polski walczył Marszałek a metodami walki o „niepodległość Ukrainy” stosowanymi przez zboczonego ludobójcę Banderę?

 2. Avatar
  Kasper1 :

  „Hołd, który oddajemy Banderze, nie ma charakteru antypolskiego, jest natomiast ważny dla przyszłości Ukrainy” – dodał.” – Juszczenko zatem w zawoalowany sposób stwierdza, że neobanderowskie władze Ukrainy zamierzają ukrywać do końca świata i jeden dzień dłużej to kim naprawdę był ten narodowy „heroj” Ukrainy. Poza tym ten wielbiciel krwawych zwyrodnialców mówiąc to osiąga jakieś Himalaje absurdu. W jaki, możliwy do wyobrażenia sposób KTOKOLWIEK UWAŻAJĄCY SIĘ ZA POLAKA mógłby uwierzyć w to, że hołd oddawany ideologowi bestialskiego zakatowania ok. 160 tys. obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej nie ma charakteru antypolskiego … ?

 3. Avatar
  jwu :

  panie Juszczenko, można się przeprosić i iść dalej ,ale jeżeli (faktycznie) chodzi o kurę ,czy krowę,a nie o 200tys .pomordowanych w wyjątkowo bestialski sposób polskich kobiet,dzieci i starców.Których kości do dzisiaj leżą w studniach i dołach śmierci,bo banderowcy nie godzą się na ekshumację i ich godny pochówek.To mamy zapomnieć ? A wracając do waszego hieroja,to czym on się właściwie wyróżnił ? Bo poza służeniem chłopakom pod celą i wydaniem rozkazu wymordowania Polaków i innych mniejszości na kresach IIRP, NICZYM. On nic dla was nie ugrał, to co macie, zawdzięczacie wyłącznie jednej osobie.Stawiajcie jemu pomniki ,bo bardziej na nie zasłużył.