Juszczenko: Bandera walczył tymi samymi metodami co Piłsudski

To, co w ostatnich dwóch latach wydarzyło się w stosunkach polsko-ukraińskich, to sukces Moskwy, wynik kremlowskiej operacji. Nie rozumiem tego, co się dzieje w Polsce – powiedział były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko w wywiadzie dla tygodnik „Wprost”.

Zdaniem Wiktora Juszczenki porozumienie polsko-ukraińskie przeżywa obecnie regres, ponieważ „zaczęliśmy znowu liczyć wzajemne ofiary i odmierzać litry przelanej krwi”.

Tymczasem były ukraiński prezydent widzi symetrię między krzywdami Polaków i Ukraińców. „Nasza sytuacja przypomina tę, która występuje między dwiema sąsiadującymi od pokoleń rodzinami. Ktoś komuś kiedyś ukradł kurę, ktoś komuś wszedł w szkodę, nikt już nie dojdzie, kto był pierwszy, ale każdy jakoś czuje się poszkodowany i pokrzywdzony. Jedynym wyjściem jest powiedzieć: Przeprośmy się nawzajem za wszystko, przestańmy rozpamiętywać i idźmy dalej”.

Jednak obecnie, według niego, na wzajemnymi relacjami ciąży uchwalona przez polski Sejm uchwała ws. ustanowienia 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

„O jakim porozumieniu można mówić, gdy polskie władze przyjmują ustawę o ukraińskim ludobójstwie na Polakach? Czy naprawdę uważacie, że Ukraińcy nigdy nie padali waszymi ofiarami? Że na swoim historycznym koncie nie mamy podobnych doświadczeń?” – powiedział.

Były prezydent odniósł się także do poruszonej przez dziennikarzy „Wprost” sprawy nadania przez niego w 2010 roku tytułu Bohatera Ukrainy liderowi Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepanowi Banderze.

„O niepodległość Ukrainy Bandera walczył tymi samymi metodami, co Piłsudski o Polskę. Ani jeden, ani drugi nie był świętym i po wodzie nie chodził. Ale ważne jest to, co ci ludzie zrobili dla swoich narodów” – stwierdził Juszczenko.

Zobacz także: Wiktor Juszczenko: Stepan Bandera był święty

„Polacy, proszę was, żebyście to zrozumieli: my naprawdę nie czcimy Bandery jako kogoś, kto walczył przeciwko wam! Patrzymy na niego jako na bohatera walk o niepodległość Ukrainy. Hołd, który oddajemy Banderze, nie ma charakteru antypolskiego, jest natomiast ważny dla przyszłości Ukrainy” – dodał.

Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na ludności polskiej, dokonywanego przez swoje zbrojne ramię – Ukraińską Powstańczą Armię, dowodzoną przez Romana Szuchewycza. W wyniku ich działalności ukraińscy nacjonaliści zamordowali od 100 do 150 tys. osób.

Wprost.pl / Kresy.pl

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jaro7
  jaro7 :

  Cóż tu komentować wypociny banderofila,można rzec tylko że SZKODA że próba otrucia się tego idioty nie powiodła się.A “dziennikarzom’ “Wprost” “gratuluję ‘ takiego rozmówcy,następny niech będzie Wjatrowycz,czy inny bandersyn.

 2. Kasper1
  Kasper1 :

  „O niepodległość Ukrainy Bandera walczył tymi samymi metodami, co Piłsudski o Polskę.” – jestem gotowy postawić dolary przeciwko orzechom twierdząc, że NIGDY i ŻADEN historyk polski czy jakikolwiek inny nie pisał ani nie mówił o Piłsudskim jako o autorze ludobójstwa dokonanego niewyobrażalnie bestialskimi metodami w wyniku którego, w ciągu nie całego roku zostało zamordowanych ok. 160 tys. bezbronnych ludzi tylko dlatego, że nie byli tej samej narodowości co on. W jaki sposób ten horrendalnie bezczelny cham Juszczenko wpadł na pomysł wyprowadzania jakichkolwiek porównań pomiędzy metodami którymi o niepodległość Polski walczył Marszałek a metodami walki o “niepodległość Ukrainy” stosowanymi przez zboczonego ludobójcę Banderę?

 3. Kasper1
  Kasper1 :

  “Hołd, który oddajemy Banderze, nie ma charakteru antypolskiego, jest natomiast ważny dla przyszłości Ukrainy” – dodał.” – Juszczenko zatem w zawoalowany sposób stwierdza, że neobanderowskie władze Ukrainy zamierzają ukrywać do końca świata i jeden dzień dłużej to kim naprawdę był ten narodowy “heroj” Ukrainy. Poza tym ten wielbiciel krwawych zwyrodnialców mówiąc to osiąga jakieś Himalaje absurdu. W jaki, możliwy do wyobrażenia sposób KTOKOLWIEK UWAŻAJĄCY SIĘ ZA POLAKA mógłby uwierzyć w to, że hołd oddawany ideologowi bestialskiego zakatowania ok. 160 tys. obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej nie ma charakteru antypolskiego … ?

 4. jaro7
  jaro7 :

  Warto posłuchać,facet mówi bardzo ostro,ale celnie,podejrzewam że wkrótce go wsadza lub skasują.Wali wprost o PO,PiS,mediach żydach,ukrach i o…..Basi Poleszuk więźniu politycznym nierządów PiS.

  • Gaetano
   Gaetano :

   @jaro7 Tenże nierząd odpowie kiedyś za to, co zrobił tej dziewczynie. Co do bohatera w tym materiale – to jest właśnie sól naszej ziemi. Przyznał, że głosował na nich i dziwi się samemu sobie. Popełnił błąd, nie weryfikując nijak tych szubrawców i/lub po prostu uwierzył tej propagandzie mętów z wpiętymi flagami. Ale teraz jest wybudzony.
   Sam również spotkałem niedawno niegdysiejszego fanatyka pisuaru (i sieczki radiomaryjowej), który skoczyłby za tą bandą do ognia, ale i on zupełnie “wytrzeźwiał”. Takie rzeczy napawają pewną ufnością.

 5. Willgraf
  Willgraf :

  DOŚĆ – za tolerowanie obrażania POLSKI ….PIS WON z SEJMU WON a jak będziecie chcieli uciekać samolotami do Izraela zostanie strąceni przez polskie myśliwce z dywizjonów nie wypranych ideologicznie przez USA

 6. jwu
  jwu :

  panie Juszczenko, można się przeprosić i iść dalej ,ale jeżeli (faktycznie) chodzi o kurę ,czy krowę,a nie o 200tys .pomordowanych w wyjątkowo bestialski sposób polskich kobiet,dzieci i starców.Których kości do dzisiaj leżą w studniach i dołach śmierci,bo banderowcy nie godzą się na ekshumację i ich godny pochówek.To mamy zapomnieć ? A wracając do waszego hieroja,to czym on się właściwie wyróżnił ? Bo poza służeniem chłopakom pod celą i wydaniem rozkazu wymordowania Polaków i innych mniejszości na kresach IIRP, NICZYM. On nic dla was nie ugrał, to co macie, zawdzięczacie wyłącznie jednej osobie.Stawiajcie jemu pomniki ,bo bardziej na nie zasłużył.