Wiktor Juszczenko: Stepan Bandera był święty [+VIDEO]

Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko określił lidera Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów mianem „świętego”. Juszczenko powiedział podczas swojego wykładu, że „absolutnie świadomie” nadał mu tytuł Bohatera Ukrainy.

„Ukradli nam nasze imię. Ukradli naszą Cerkiew. Ukradli naszą pamięć historyczną. Przywieźli nam cudzych bohaterów – jakichś Szczorsów, jakichś Czapajewów, Kotowskich, Pawlików Morozowów i tak dalej”– mówił były prezydent Ukrainy podczas wykładu na uniwersytecie w Czerkasach.

„Przyszła pora wspominać własnych bohaterów i swoich dziadów. Tych, kto walczył o niepodległość Ukrainy”– powiedział Juszczenko. Jak zaznaczył, „absolutnie świadomie sześć lat temu nadał tytył Bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze”. Był prezydent Ukrainy podkreslił, że liczył się z tym, iż tego typu honory dla Bandery i dowódcy UPA Romana Szuchewycza będą źle postrzegane u sąsiadów.

Jednocześnie Juszczenko powiedział, że w działalności Bandery i Szuchewycza są karty, „o których nawet nie chce mówić”, co wskazywałoby, iż decyzję o uhonorowaniu tych postaci podjął ze świadomością popełnienia przez nich zbrodni.

YouTube.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. franciszekk
  franciszekk :

  Koniec świata!!!!!………… Tego jeszcze brakowało by te banderowskie schizofreniczne wygłupy przyjmowane były jako prawdy moralne: dziwka jako prawiczka, nałogowy pijak jako abstynent, wariat-psychol jako normalny a zwyrodniały ukraiński bandyta – ludobójca kobiet, dzieci i starców jako bohater i święty !!!!!. KONIEC ŚWIATA!!!!. Te chore PO-wstale niedawno państewko musi UPA-ść!!!!………..

 2. antymajdan
  antymajdan :

  Wcześniej czy później w Polsce pojawi się konieczność otwartego skonfrontowania ukraińskiego banderyzmu z naszą racją stanu. Na razie „nasza” władza chowa głowę w piasek, chce odroczyć ten moment jak najdłużej. Może liczą, że Polacy „przyzwyczają” się do tematu, „oswoją” i w końcu zaakceptują „ukraińską wrażliwość historyczną”. Być może będą niedługo próbowali nam wmówić, że „większość Polaków” już „zaakceptowała” a wtedy spróbują karać za „działania sprzeczne z polską racją stanu” czyli np. za nazywanie Bandery zbrodniarzem. Na pewno tak zrobią, o ile nie będziemy otwarcie, zgodnie i masowo okazywać naszego sprzeciwu wobec banderyzmu.

 3. sylwia
  sylwia :

  ‘Cȩtkowana morda’ Juszczenko wielbi krwawego Banderȩ. Wielkokrotnie klȩkał przed jego pomnikami, które mu wystawiają Ukraińcy, ci śmiertelni wrogowie Polaków. Jego żona podczas przemówień wykonywała gest ‘Heil Hitler’. Jarosław Kaczyński [Kalksztajn, כלכשטיין] dobrze o tym wiedział, gdy siȩ z nim zaprzyjaźniał. Lubią siȩ. Ukraińcom, wielbicielom Bandery i UPA nie mówi siȩ, że Bandera nimi pogardzał. Krwawy zboczeniec Bandera to jeden z najwiȩkszych zbrodniarzy jakiego wydała ludzkość. Jako Żyd, miał inną perspektywȩ na Ukraińców niż sami Ukraińcy. Wypowiedział siȩ o nich tak: ‘… Świadomy Ukrainiec powinien być tȩpym i debilnym. Jeśli świadomy Ukrainiec nie jest tȩpym i debilnym, okazuje siȩ automatycznie być Żydem lub Rosjaninem. ‘ ‘…Ukraińcy są na tyle tȩpymi i prymitywnymi ludźmi, że uwierzą w każde majaczenie aby tylko nie czuć siȩ bezwartościowymi. Przykładem tego jest ukraiński nacjonalizm, na którym nieźle zarobiłem a nawet stałem siȩ bohaterem.’ ‘W imiȩ idei nacjonalistycznej wybijemy połowȩ ludności Ukrainy!’ („Сознательный украинец обязан быть тупым и дебильным. Если сознательный украинец не тупой и дебильный, он автоматически становится евреем или русским”;
  „Украинцы настолько тупые и примитивные люди, что поверят в любой бред, лишь бы не чувствовать себя никчемными. Примером может служить украинский национализм, на котором я неплохо заработал и даже стал героем!”;

  „Ради национальной идеи мы уничтожим половину населения Украины”.

  (Бiографiчнi довiдки//Життя i дiяльнiсть. http://chtyvo.org.ua )) także tu: ( http://x-true.info/18161-stepan-bandera-soznatelnyy-ukrainec-obyazan-byt-tupym-i-debilnym.html)

 4. detektyw
  detektyw :

  Zarejestrowałem się na Kresach, tylko żeby dodać komentarz do autora tego artykułu. Panie Redaktorze Lipiński dlaczego Pan manipuluje prawdą? Zdjęcie akurat do tego artykułu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Wiktorem Juszczenką jest nie na miejscu. Czyżby Pan insynuował, że Lech Kaczyński nie miał nic przeciwko polityce banderowskiej na Ukrainie? Pan albo nie zna podstawowych faktów, albo jest zwykłym draniem, który ma jakąś urazę do naszego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ale tu jest portal kresy.pl i proszę o usunięcie tego zdjęcia do tego akurat artykułu, to jest przestępstwo medialne. Lech Kaczyński już dawno nie żyje. niech Pan sobie zajrzy na stronę Prezydent.pl, gdzie jest Oświadczenie-Protest Lecha Kaczyńskiego, że nie zgadza się z honorowaniem Stefana Bandery przez Prezydenta Juszczenkę. to była oficjalne stanowisko prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dlaczego Pan Panie Lipiński nie napisze o tym? Dlaczego?