Ministerstwo obrony Ukrainy zaprzecza informacjom o śmierci głównodowodzącego ukraińskiej armii, gen. Wałerija Załużnego, który nie wziął udziału w ważnym posiedzeniu NATO. Wcześniej ze strony rosyjskiej pojawiły się doniesienia, że rzekomo zginął w rosyjskim ataku na ukraińską kwaterę główną.

Ostatnio w rosyjskiej przestrzeni medialnej pojawiły się doniesienia o rzekomym „zlikwidowaniu” głównodowodzącego ukraińskich sił zbrojnych, gen. Wałerija Załużnego. Miał on zginąć w wyniku rosyjskiego ataku na kwaterę główną Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie Pawłogradu. Wcześniej strona ukraińska podała z kolei, że Załużny nie weźmie udziału w wideokonferencji z szefami sztabów generalnych NATO. Tłumaczono to oficjalnie „napiętą sytuacją operacyjną na froncie”.

Doniesienia te skomentował rosyjski kanał wojskowo-analityczny Rybar. Rosyjscy miliblogerzy przyznają, że powątpiewają w doniesienia o śmierci szefa sztabu ukraińskiej armii, a to, że od miesiąca nie pojawia się publicznie „niewiele znaczy w obecnych realiach”. Jednocześnie twierdzą, że informacja o skutecznym ataku rakietowym na kwaterę główną Sił Zbrojnych Ukrainy 7-8 maja br. jest potwierdzona. Miał tam wówczas przebywać jeden z głównych ukraińskich dowódców, ale nie sprecyzowano, o kogo chodzi.

Zdaniem miliblogerów z Rybar, gen. Załużny przypuszczalnie odmówił udziału w szczycie z uwagi na zniszczenia spowodowane przez rosyjski atak. Zwracają zarazem uwagę, że powołano nowego zastępcę ukraińskiego głównodowodzącego.

Dodajmy, że jeden z przedstawicieli władz samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej twierdził, że w trakcie ataku zginąć mógł generał Aleksander Syrski, dowódca ukraińskich Wojsk Lądowych.

Sprawę skomentowała też ukraińska wiceminister obrony Hanna Maliar. Napisała na Telegramie, że w rosyjskiej infosferze rozpowszechniane są informacje o rzekomym zlikwidowaniu ukraińskich dowódców, dodając, że w ciągu tygodnia pojawiły się trzy takie powiadomienia. „Wszyscy żyją” – oświadczyła Maliar. Dodała, że tego typu działania mają na celu m.in. demoralizację ukraińskich wojsk i wywołanie krótkotrwałego szumu medialnego, by podnieść morale po stronie rosyjskiej.

To tylko nieistotny publiczny epizod, z którego możecie zrozumieć, w jakich warunkach walczy nasze dowództwo” – dodała.

Szef Komitetu Wojskowego NATO, brytyjski admirał Rob Bower powiadomił podczas posiedzenia Komitetu Wojskowego NATO na szczeblu Szefów Sztabów Generalnych, że dzień wcześniej otrzymał od Załużnego. „Poinformował mnie, że ze względu na napiętą sytuację operacyjną na miejscu, nie będzie mógł uczestniczyć w posiedzeniu Komitetu Wojskowego NATO, nawet w formie wideokonferencji” – poinformował Bower.

Czytaj także: Bild: Konflikt między Zełenskim i Załużnym ws. Bachmutu

Unian / Telegram / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply