Ukraina zablokowała pociągi z Chin do Polski

Ukraina domaga się więcej zezwoleń dla ciężarówek i szantażuje Polskę zatrzymaniem ruchu pociągów. Pociągi z Chin do Polski przez Ukrainę nie jeżdżą od tygodnia – podała Rzeczpospolita w niedzielę.

Ukraina całkowicie zablokowała tranzyt domagając się od Polski więcej zezwoleń dla samochodów ciężarowych. Polska przekazała w 2021 roku Ukrainie 160 tys. zezwoleń i tyle samo otrzymała. Ministerstwo Infrastruktury przekazało w tym roku dodatkowo tysiąc zezwoleń na przewóz tlenu dla potrzeb medycznych – zwraca uwagę Rzeczpospolita.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

385.18 PLN    (1.75%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Z wspomnianej trasy korzysta przede wszystkim PKP LHS, która na początku roku uruchomiła operatorski pociąg z Chin. LHS podkreśla, że jest to pierwsze na Nowym Jedwabnym Szlaku połączenie stworzone przez polski podmiot.

Zobacz także: Chińczycy uruchomili nowe połączenie kolejowe z Polską

Ukraina uważa, że brak zezwoleń ogranicza jej handel zagraniczny. Ukraiński wiceminister rozwoju gospodarczego, handlu i gospodarstwa wiejskiego Taras Kaczka zadeklarował złożenie na Polskę pozwu do Brukseli. 

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Strona polska zwraca uwagę, że nie może być mowy o blokowaniu wymiany handlowej, skoro polscy przewoźnicy wykorzystują zaledwie połowę zezwoleń.

Zobacz także: Ukraina: duże kolejki na granicy z Polską po zmianie zasad wjazdu

rp.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz