Według ukraińskiego kontrwywiadu, generał SBU Wałerij Szajtanow to agent FSB, przekazujący Rosjanom informacje m.in. na temat tajnych operacji w Donbasie. Miał też stać za przygotowaniem zamachu.

We wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o zatrzymaniu przez funkcjonariuszy kontrwywiadu generała majora Wałerija Szajtanowa, pod zarzutem zdrady stanu i terroryzmu.

„SBU zebrało wystarczającą ilość materiału dowodowego, który przekonująco świadczy o tym, że Szajtanow jest agentem Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej” – podano w komunikacie. SBU twierdzi, że dysponuje dowodami w postaci nagrań audio i wideo na poparcie swoich oskarżeń względem generała.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według ukraińskiego kontrwywiadu, gen. Szajtanow na polecenie FSB zbierał i przekazywał dane wywiadowcze na temat pewnych tajnych operacji prowadzonych w strefie konfliktu w Donbasie, a także w sprawie międzynarodowej współpracy ukraińskich służb w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa narodowego. Miał też wykorzystywać swoją władzę, żeby pozyskiwać informacje od wysokich rangą funkcjonariuszy i oficerów SBU.

Śledczy podali, że posiadają nagrania wideo ze spotkań generała ze swoim oficerem prowadzącym, które odbywały się za granicą, m.in. w Niemczech, we Francji, a także w Chorwacji. Twierdzą też, że mają dowody na to, że na zlecenie rosyjskich służb szykował on działania terrorystyczne na Ukrainie, za co miano mu obiecać 200 tys. dolarów i rosyjski paszport. Szajtanow, jak twierdzi SBU, wybrał w tym celu określoną osobę spośród byłych funkcjonariuszy sił specjalnych. Jak podano, chodziło o zamach na Adama Osmajewa, który w 2012 roku miał przygotowywać zamach na prezydenta Rosji Władimira Putina.

Przeczytaj: Na Ukrainie zatrzymano podejrzanego o organizację głośnych zabójstw

W domu generała, a także w miejscach, w których mieszkał, przeprowadzono przeszukania, podobnie jak w domach innych ukraińskich obywateli podejrzewanych o przynależność do siatki, na czele której ma stać oficer FSB, płk Igor Jegorow.

Gen. Szajtanow miał zostać zwerbowany przez oficera FSB podczas regularnych wizyt rosyjskiego funkcjonariusza na Ukrainie. Miał on regularnie odwiedzać Ukrainę przed EuroMajdanem i wybuchem konfliktu w Donbasie, w ramach współpracy międzyagencyjnej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w grudniu 2017 roku SBU zatrzymała wysokiego urzędnika Kancelarii Premiera Ukrainy za szpiegostwo na rzecz Rosji. Został zwerbowany przez rosyjski wywiad podczas wcześniejszej, długotrwałej misji zagranicznej.

Przeczytaj także: Ukraina wydaliła białoruskiego dyplomatę – w tle afera szpiegowska

Zobacz: Pracownica Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oskarżona o szpiegostwo

Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Tutejszym :

  Od dawna twierdzę że w znacznym stopniu siły zbrojne Ukrainy
  zostały opanowane przez rosyjski FSB, skala jest porażająca.
  Rosja przez lata intensywnie budowała swoją sieć.
  Język, powiązania rodzinne i historyczne (Chmielnicki)
  są podstawą tak bardzo rozległej 5-tej kolumny na terenie Ukrainy.
  Nie ma prostego sposobu na rozwiązanie tego problemu,
  żadną miarą nie służy temu państwowa polityka czczenia UPA.
  Przykładem może być historia Niemiec z dużo mniejszymi możliwości.
  Duża część narodu Ukrainy boi się, jest zastraszona, takie mam zdanie.