Ukraina: 20 lat temu powołano 3 diecezje katolickie

Mija 20 od powołania 3 pierwszych diecezji katolickich na Ukrainie po II wojnie światowej. Z tej okazji we wszystkich ukraińskich kościołach odbędą się modlitwy dziękczynne, a we Lwowie uroczysta msza święta celebrowana przez nuncjusza apostolskiego na Ukrainie Ivana Jurkovicia.

Struktury kościoła katolickiego były na terytorium obecnej Ukrainy likwidowane przez komunistów stopniowo. Ostatnim krokiem było zamknięcie w 1946 roku kurii metropolitarnej we Lwowie. Na całej Ukrainie działało jedynie kilkanaście świątyń. Sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero za czasów Michaiła Gorbaczowa, a w 1991 roku biskupi wrócili do Lwowa, Kamieńca – Podolskiego i Żytomierza.

Arcybiskup metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki podkreśla, że było to wydarzenie o ogromnym znaczeniu, które było znakiem dla wszystkich Ukraińców, a nastąpiło ono 7 miesięcy przed ogłoszeniem przez Ukrainę niepodległości. „Było to dodanie otuchy i nadziei, że powróciły normalne czasy wolności, w których kościół może swobodnie działać” – powiedział rozmówca Polskiego Radia.

Metropolita podkreślił, że po 20 latach za największy sukces można uznać, iż udało się całkowicie odbudować struktury kościoła na całej Ukrainie.

W samej stolicy radzieckiej Ukrainy, 2-milionowym Kijowie, działała jedna świątynia, w położonej na obrzeżach miasta chacie. Pani Władysława, która przychodziła do tego kościoła od lat ’70 powiedziała, że początkowo władze zgodziły się, aby ksiądz przebywał w parafii tylko 1 tydzień w miesiącu. W inne niedziele wierni zbierali się sami, a na ołtarz kładli ornat. „Modliliśmy się, płakaliśmy, aby Bóg nam dał księdza na stałe” – powiedziała Polskiemu Radiu pani Władysława.

W 1980 roku do parafii przyjechał już na stałe ksiądz Jan Krapans. Zgodziły się na to władze. Niemniej jednak starały się one kontrolować to, co się odbywa w kościele. Co niedziela przychodził specjalny funkcjonariusz, niektórzy donosili. „Wielu się bało i na początku mało ludzi przychodziło, później na mszach było tylu ludzi, ze stali na dworzu” – podkreśliła pani Władysława.

Wszystko zmieniło się wraz z pieriestrojką Michaiła Gorbaczowa. 16 stycznia 1991 roku Jan Paweł II powołał 3 pierwsze powojenne diecezje: lwowską, kijowsko-żytomierską i kamieniecko-podolską.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply