Unia Europejska dodała zakaz obrotu nieruchomościami z obywatelami Rosji do swojego szóstego pakietu sankcji mających na celu wywarcie presji na Federację Rosyjską – poinformowała w czwartek agencja prasowa Bloomberg.

Agencja prasowa Bloomberg poinformowała w czwartek, że Unia Europejska dodała zakaz obrotu nieruchomościami z obywatelami Rosji do swojego szóstego pakietu sankcji mających na celu wywarcie presji na Federację Rosyjską.

Propozycja Komisji Europejskiej doprowadziłaby do wstrzymania transakcji dotyczących nieruchomości z obywatelami i podmiotami rosyjskimi. Zakaz będzie dotyczył sprzedaży lub przekazania nieruchomości zarówno bezpośrednio jak i pośrednio.

Propozycja dotyczy Rosjan, którzy nie są obywatelami UE i nie mają pozwolenia na pobyt w państwach członkowskich UE. Nie dotyczy osób posiadających obywatelstwo lub miejsce zamieszkania w Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Szwajcarii. Propozycja musi zostać zatwierdzona przez państwa członkowskie.

Szefowa KE ogłosiła propozycje kolejnych sankcji wobec Rosji. “Najpierw wymieniamy wysokich rangą oficerów wojskowych i inne osoby, które popełniły zbrodnie wojenne w Buczy. Wiemy, kim jesteście. I zostaniecie pociągnięci do odpowiedzialności” – oświadczyła Ursula von der Leyen. Przekazała, że sankcje obejmują usunięcie Sbierbanku (największego w Rosji) oraz dwóch innych z systemu SWIFT.

“Upewnimy się, że wycofujemy rosyjską ropę w sposób uporządkowany, a więc w sposób, który pozwoli nam i naszym partnerom zabezpieczyć alternatywne źródła dostaw, a jednocześnie będziemy bardzo ostrożni, aby zminimalizować wpływ na globalny rynek. I właśnie dlatego w ciągu sześciu miesięcy wycofamy rosyjską ropę naftową, a do końca roku produkty rafineryjne” – powiedziała, cytowana przez portal Politico. KE zaproponuje prawdopodobnie okresy przejściowe dla Węgier i Słowacji.

Szefowa KE przekazała także, że trzej rosyjscy nadawcy państwowi dostaną zakaz korzystania z unijnych fal radiowych. “Nie będą już mogli rozpowszechniać swoich treści w UE, w jakiejkolwiek formie” – podkreśliła.

Zaznaczyła, że celem jest zmaksymalizowanie presji na Rosję przy jednoczesnym zminimalizowaniu wpływu na resztę świata.

Szef dyplomacji UE Josep Borrell zapowiedział wcześniej, że szósty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji obejmie wycofanie “innych banków” rosyjskich z systemu transakcyjnego SWIFT.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Propozycje muszą zostać jednogłośnie zatwierdzone przez państwa członkowskie, aby weszły w życie. Prawdopodobnie będą przedmiotem zaciekłej debaty.

Przypomnijmy, że Węgry sprzeciwiają się jakimkolwiek sankcjom na import rosyjskiego gazu i ropy. Tym samym Budapeszt grozi zawetowaniem szóstego pakietu unijnych sankcji. Także Słowacja sprzeciwia się embargu na rosyjskie surowce energetyczne.

Zobacz także: Wspólne stanowisko państw UE w sprawie płatności za rosyjski gaz

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply