W poniedziałek szefowie resortów dyplomacji państw UE przyjęli kolejne sankcje przeciwko Białorusi. Na czarnej liście znalazł się m.in. syn Alaksandra Łukaszenki, Dzmitryj.

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE przyjęli w poniedziałek kolejne sankcje przeciwko Białorusi. Restrykcje są spowodowane m.in. zmuszeniem do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair oraz eskalacją represji względem białoruskich opozycjonistów. Na nowej liście znalazł się m.in. syn Alaksandra Łukaszenki, Dzmitryj – informuje PAP.

Dzmitryj Łukaszenka to biznesmen. Od 2005 r. stoi na czele stowarzyszenia Prezydenckiego Klubu Sportowego. Za pośrednictwem podmiotu prowadzi interesy i kontroluje szereg przedsiębiorstw.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Był obecny na potajemnej inauguracji nowej kadencji Alaksandra Łukaszenki we wrześniu 2020 r. Osiąga zatem korzyści z reżimu Łukaszenki i wspiera ten reżim” – napisano w uzasadnieniu do rozszerzenia listy sankcyjnej.

Na liście znalazła się także synowa – Lidzija, żona najstarszego syna białoruskiego przywódcy, Wiktara. „Jest blisko powiązana z szeregiem ważnych przedsiębiorstw, które osiągają korzyści z reżimu Łukaszenki (…). Wraz z mężem Wiktarem Łukaszenką była obecna na potajemnej inauguracji nowej kadencji Aleksandra Łukaszenki we wrześniu 2020 r. Osiąga zatem korzyści z reżimu Łukaszenki i wspiera ten reżim” – podkreślają ministrowie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nowa lista obejmuje łącznie 78 osób i osiem podmiotów. Znaleźli się na niej m.in. sędziowie, prokuratorzy, przedstawiciele organów ścigania, pracownicy państwowych mediów, uniwersytetów i dyrektorzy przedsiębiorstw.

W ubiegłym tygodniu ambasadorowie Unii Europejskiej dali zielone światło dla nałożenia sankcji na osoby i podmioty na Białorusi odpowiedzialne za zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair oraz represje na Białorusi.

Przypomnijmy, że także Stany Zjednoczone nałożyły w poniedziałek sankcje na kolejne 16 osób i pięć podmiotów z Białorusi, m.in. przedstawicieli KGB oraz wojska MSW. Na liście znaleźli się dowódcy obu instytucji, a także przedstawiciele najbliższego otoczenia Aleksandra Łukaszenki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

23 maja białoruskie władze zmusiły do lądowania w Mińsku samolot linii Ryanair, który leciał z Aten do Wilna. Na jego pokładzie był bloger i opozycyjny aktywista Roman Protasiewicz, m.in. redaktor opozycyjnego kanału NEXTA, który odegrał dużą rolę w czasie ubiegłorocznych protestów Białorusinów przeciwko Aleksandrowi Łukaszence. Aktywista został zatrzymany przez białoruskie służby wraz ze swoją partnerką Sofiją Sapiegą.

pap / wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz