Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk nie zgadza się z wypowiedziami Jarosława Kaczyńskiego, który obciążył go odpowiedzialnością za odwrócenie się Brytyjczyków od Unii Europejskiej.

Kaczyński mówił o Brexicie, że „szczególnie ponurą rolę odegrał Donald Tusk, który prowadził rokowania z Brytyjczykami i w gruncie rzeczy doprowadził do tego, że niczego nie otrzymali, czyli ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za Brexit i powinien zniknąć z europejskiej polityki”. Według Tuska słowa Kaczyńskiego „świadczą albo o radykalnym niezrozumieniu tego, co się działo, albo o radykalnie złej woli”. Jak twierdził „stanowisko, jakie przyjęliśmy w czasie negocjacji z Wielką Brytanią było stanowiskiem nie Tuska, tylko 27 państw członkowskich, ze zgodą Wielkiej Brytanii”.

Tusk tłumaczył, że głównym postulatem Brytyjczyków było ograniczenie w swobodzie przekraczania granic i ograniczenia przywilejów socjalnych imigrangót już znajdujących się na Wyspach. Sugeruje, że takie rozwiązanie byłoby szkodliwe dla Polaków, a nawet oznaczałoby „złamanie życia czy naruszanie wielu interesów milionów Europejczyków, w tym przede wszystkim Polaków”.

„Najtwardsze stanowisko wobec Wielkiej Brytanii w sprawie przepływu osób zajmował polski rząd” – twierdził Tusk – „Jeśli zatem – według pana Kaczyńskiego – odegrałem ‚ponurą rolę’ w tych negocjacjach, to ta sama definicja dotyczy rządu pani Beaty Szydło”.

rp.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz