Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan przedstawił pierwszy turecki 10-letni program kosmiczny.

We wtorek turecki prezydent zapowiedział, że pierwszym celem tureckiego programu kosmicznego jest wylądowanie na księżycu w 2023 roku – w setną rocznicę powstania republiki tureckiej.

CZYTAJ TAKŻE: Pentagon: uruchomiono program produkcji w przestrzeni kosmicznej i na Księżycu

Inne misje obejmują wysyłanie tureckich astronautów w kosmos, budowę tureckiego portu kosmicznego oraz rozwój zaawansowanej technologii satelitarnej i meteorologicznej.

„Mam nadzieję, że ta mapa drogowa, która wyniesie Turcję do najwyższej ligi w światowym wyścigu kosmicznym, zostanie pomyślnie zrealizowana” – powiedział Erdoğan -„Nasze stopy będą na Ziemi, ale nasze oczy będą w kosmosie. Nasze korzenie będą na Ziemi, nasze gałęzie będą wysoko na niebie”.

Jak informowaliśmy, tego samego dnia misja Zjednoczonych Emiratów Arabskich dotarła na Marsa po siedmiomiesięcznej podróży i pokonaniu 494 mln km.

W tym roku mija 50 lat od uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii i powstania federacji ZEA, zrzeszającej siedem emiratów, w tym Dubaj. Sondy marsjańskie wystrzelone przez Chiny i NASA tuż po lipcowym starcie Zjednoczonych Emiratów Arabskich również mają dotrzeć na planetę w tym miesiącu.

Zjednoczone Emiraty Arabskie liczą 9,4 mln mieszkańców. Większość stanowią pracownicy zagraniczni. Kraj nie posiada naukowej i technicznej bazy krajów realizujących programy kosmiczne. Mimo to kraj ten wystrzelił w kosmos już dziewięć działających satelitów. W nadchodzących latach planuje wystrzelenie ośmiu kolejnych.

CZYTAJ TAKŻE: ZEA: pierwsze zdjęcie Marsa zostało przesłane przez sondę Al-Amal [+FOTO]

Turcja założyła swoją agencję kosmiczną w grudniu 2018 r. po tym, jak rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) uczyniła z tego projektu obietnicę wyborczą. Jednak do tej pory kosmiczne aspiracje Turcji musiały poczekać ze względu m.in. na kryzys ekonomiczny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podkreśla “The Guardian”, krytycy zwracają uwagę na astronomiczne koszty związane z programem kosmicznym, podczas gdy jego zwolennicy twierdzą, że stworzy on wysoce specjalistyczne miejsca pracy oraz zmniejszy drenaż mózgów emigrujących naukowców i badaczy.

Prezydent nie przedstawił szczegółów budżetowych programów agencji kosmicznej podczas wtorkowego przemówienia.

W ciągu ostatnich kilku lat Turcja odniosła szybki sukces w dziedzinie technologii dronów i rakiet produkowanych w kraju, w co wniosły znaczący wkład w kampanie wojskowe w Libii, Syrii, Iraku i Górskim Karabachu.

CZYTAJ TAKŻE: Turcja: rusza produkcja nowych ciężkich dronów bojowych Akinci. Mają trafić m.in. na Ukrainę [+WIDEO]

Państwowy producent rakiet i pocisków rakietowych Roketsan ogłosił w listopadzie ubiegłego roku, że z powodzeniem wystrzelił w kosmos rakietę sondującą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W styczniu Erdoğan odbył rozmowę telefoniczną z Elonem Muskiem, dyrektorem generalnym SpaceX, prywatnej amerykańskiej firmy zajmującej się badaniami kosmosu, w sprawie współpracy technologicznej z firmami tureckimi.

Tego samego miesiąca we współpracy ze SpaceX Ankara wystrzeliła na orbitę ze Stanów Zjednoczonych satelitę komunikacyjnego nowej generacji Türksat 5A, który będzie używany zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych.

CZYTAJ TAKŻE: Podpisano list intencyjny ws. polskiego klastra kosmicznego i Systemu Obserwacji Ziemi 

Kresy.pl / tua.gov.tr / ptcoc.eu / theguardian.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply