Jeśli Meksyk natychmiast nie zatrzyma całej nielegalnej imigracji idącej do Stanów Zjednoczonych przez naszą południową granicę, to zamknę tę granicę, lub jej duże odcinki, w przyszłym tygodniu – zapowiedział prezydent USA Donald Trump. Wezwał też Kongres do pilnej zmiany prawa imigracyjnego.

W piątek prezydent USA Donald Trump skrytykował politykę imigracyjną Demokratów i wezwał Kongres do pilnej zmiany prawa w tym zakresie. Zagroził też, że jeśli Meksyk natychmiast nie zatrzyma nielegalnej imigracji do Stanów Zjednoczonych, to zamknie granicę amerykańsko-meksykańską – całkowicie lub częściowo.

„Demokraci dali nam najsłabsze prawo imigracyjne na całym świecie. Meksyk ma najsilniejsze i zarabiają na USA ponad 100 mld dolarów rocznie. Stąd, Kongres musi zmienić nasze słabe prawo imigracyjne teraz, a Meksyk musi powstrzymać nielegalnych [migrantów] przed przedostawaniem się do USA przez ich kraj i naszą południową granicę. Meksyk przez wiele lat robił fortunę na USA, znacznie większą niż opłaty graniczne. Jeśli Meksyk natychmiast nie zatrzyma całej nielegalnej imigracji idącej do Stanów Zjednoczonych przez naszą południową granicę, to zamknę tę granicę, lub jej duże odcinki, w przyszłym tygodniu. Dla Meksyku zrobienie tego byłoby całkiem proste, ale oni po prostu biorą nasze pieniądze i „rozmawiają”. Poza tym, tracimy na nich tak duże pieniądze, szczególnie jeśli doda się do tego przemyt narkotyków itp., że zamknięcie granicy byłoby dobrą rzeczą!” – napisał Trump w serii wpisów na Twitterze.

We wtorek Izba Reprezentantów USA, w której przewagę ma Partia Demokratyczna, nie zdołała przełamać prezydenckiego weta do rezolucji Kongresu anulującej stan wyjątkowy w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu, Trumpowi może swobodnie pozyskiwać środki na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Przypomnijmy, że 15 lutego Donald Trump podpisując kompromisową ustawę finansową powiedział, że zamierza podpisać ustawę o stanie wyjątkowym, by umożliwić budowę muru wzdłuż granicy z Meksykiem. Takie działanie zapowiadano już wcześniej. Rzeczniczka Białego Domu opublikowała zdjęcie prezydenta podpisującego deklarację o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Niedługo potem podano, że Biały Dom wyszukał w rządowych funduszach, które można by wykorzystać na budowę muru, dodatkowe sumy, które pozwoliłyby przeznaczyć na realizację projektu 8 mld dol. USA, wliczając w to pieniądze, jakie wyasygnował już Kongres (1,4 mld dol.). Stacja Fox podawała, że 3 mld dol. mogą zostać wyasygnowane dzięki ogłoszeniu stanu wyjątkowego. Część środków miałaby pochodzić z budżetu Pentagonu, z części przeznaczonej na budownictwo wojskowe, choć już wówczas przewidywano, że taki ruch może wywołać opór w Kongresie.

twitter.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply