Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli wręczył 16 grudnia Swietłanie Tichanowskiej i Wieronice Cepkało, Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli.

Jak czytamy na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego, Swietłana Tichanowska i Wieronika Cepkało otrzymały w środe Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli. Została im ona wręczona przez przewodniczego PE Davida Sassolę. Kobiety odebrały nagrodę w imieniu całej demokratycznej opozycji na Białorusi „reprezentowanej przez Radę Koordynacyjną”.

Zobacz też: Swietłana Tichanowska: Zgodziłabym się na spotkanie z Władimirem Putinem

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Podczas ceremonii, która odbyła się w Brukseli, Przewodniczący Sassoli powiedział: „Cały świat jest świadomy tego, co się dzieje w Waszym kraju. Widzimy odwagę kobiet. Widzimy wasze cierpienie. Widzimy okropne nadużycia. Widzimy przemoc. Wasze aspiracje i determinacja, aby żyć w demokratycznym kraju, są dla nas inspiracją”.

„Chciałbym wyrazić szczególne uznanie dla naszych laureatów i siły, którą wykazaliście” dodał przewodniczący.

Przyjmując nagrodę, białoruska opozycjonistka Swietłana Tichanowska powiedziała: „Każdy obywatel Białorusi uczestniczący w pokojowych protestach przeciwko przemocy i bezprawiu… jest bohaterem. Każdy z nich jest przykładem odwagi, współczucia i godności”.

„Białorusini protestują co tydzień od wyborów 9 sierpnia. Protestują dla swojej przyszłości i dla przyszłości tych, którzy nie mogą tam być. Protestują dla wolności i godności Białorusinów, Europejczyków, waszej i naszej. Bez wolnej Białorusi Europa też nie jest w pełni wolna. Mam w tym roku tylko jedno marzenie. Chcę, aby wszyscy Białorusini, którzy są teraz w więzieniu lub zostali zmuszeni do życia na wygnaniu, wrócili do domu”.

Zobacz też: Tichanowska chce rządzić Białorusią przez 45 dni

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli, nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa, jest przyznawana corocznie przez Parlament Europejski od 1988 r., aby wyróżniać osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności” – czytamy na stronie Parlamentu Europejskiego. Nagroda składa się z certyfikatu i 50 000 euro.

Zobacz też: Parlament Europejski zaaprobował powiązanie funduszy unijnych z „regułą praworządności”

Kresy.pl/Europarl.europa.e

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz