Jeden z najbogatszych ludzi na Tajwanie, Robert Tsao, ogłosił w czwartek, że przekaże 33 miliony dolarów dwóm cywilnym programom szkoleniowym w zakresie obrony, w ramach prywatnych wysiłków na rzecz wzmocnienia obrony wyspy w obliczu wzmożonych napięć z Chinami.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, jeden z najbogatszych ludzi na Tajwanie, Robert Tsao, ogłosił w czwartek, że przekaże 33 miliony dolarów dwóm cywilnym programom szkoleniowym w zakresie obrony, w ramach prywatnych wysiłków na rzecz wzmocnienia obrony wyspy w obliczu wzmożonych napięć z Chinami.

Założyciel i były prezes firmy produkującej chipy United Microelectronics Corp powiedział, że przekaże pieniądze na start programu szkolenia trzech milionów „cywilnych wojowników” w ciągu trzech lat.

Przekaże również kolejne 13 milionów dolarów na wyszkolenie 300 000 strzelców wyborowych spośród „zwykłych ludzi” z całego Tajwanu. „Jestem w 100 procentach obywatelem Tajwanu”, powiedział Tsao, który nosił kamizelkę kuloodporną, na konferencji prasowej, na której podniósł swój nowy tajwański dowód osobisty i powiedział, że zrzekł się obywatelstwa Singapuru.

W zeszłym miesiącu Tsao zobowiązał się do przekazania 3 miliardów dolarów na pomoc Tajwanowi we wzmocnieniu systemu obronnego po tym, jak Chiny rozpoczęły bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe wokół wyspy w odpowiedzi na wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.

Zobacz też: Tajwan: kilkadziesiąt chińskich samolotów i okrętów celowo przekroczyło linię mediany

Chiny nie wykluczają użycia siły w celu przejęcia kontroli nad wyspą. Tajpej odrzuca roszczenia Pekinu mówiąc, że tylko obywatele Tajwanu mogą decydować o swojej przyszłości.

Zapytany o plany Tsao, rzecznik rządu Lo Ping-cheng podziękował mu za chęć ochrony Tajwanu. „Czy te plany są wykonalne, odpowiednie służby  ocenią” – powiedział dziennikarzom.

United Microelectronics Corp zdystansowało się od swojego założyciela, mówiąc w oświadczeniu: „Pan Tsao odszedł z UMC ponad 10 lat temu. Nie ma nic wspólnego z UMC”.

Zobacz też: Chińskie samoloty wojskowe i okręty w pobliżu Tajwanu. “Symulowały atak na główną wyspę”

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply