Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział we wtorek, że rozważany jest powrót do obostrzeń. Dodał, że w jego opinii Polacy „w ogóle już zapomnieli, że mamy epidemię”.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski oświadczył we wtorek podczas rozmowy na antenie „RMF FM”, że „do obostrzeń zawsze można wrócić i tutaj na pewno takie scenariusze również rozważamy, natomiast nie da się zrobić lockdownu powtórnie” – informuje portal „RMF 24”. „Mam wrażenie, że Polacy w ogóle już zapomnieli, że mamy epidemię” – dodał.

Minister odniósł się do wysokich liczb nowych zakażeń, z którymi mamy do czynienia w ostatnich dniach. „Rekord zachorowań wynika z czegoś, co robimy w sposób bezprecedensowy w Europie, czyli wymazujemy gigantyczne zakłady pracy, jakimi są kopalnie. Jest to rodzaj badania przesiewowego – on nie wynika z kontaktów, nie wynika z informacji sanepidu, natomiast dzięki temu Śląsk jako region tak naprawdę jest w takim samym sposób wolny, czy tez zajęty przez wirusa, jak inne województwa. W kopalniach jest bardzo dużo wzajemnych zakażeń” – powiedział.

„Pamiętajmy, że jeszcze są dwa kolejne ogniska. Jedno jest w szpitalu w województwie łódzkim. To jest model epidemii ogniskowej i taką będziemy mieli. My nie kończymy epidemii, żeby była jasność. Nadal mamy epidemię i nadal będziemy mieli zachorowania, zresztą w różnych krajach obserwujemy wzrosty co jakiś czas” – powiedział minister.

„Głównie duże zakłady pracy się pojawiają. Mieliśmy fabrykę mebli, mieliśmy fabrykę mrożonek, cały czas mamy kopalnie i potrzebne były po prostu bardzo radykalne działania. (…) Gdybyśmy nie wymazywali wszystkich górników, to mielibyśmy ewidentnie spadki. Nikt tego w Europie nie robi. Tutaj zadziałaliśmy bardzo prewencyjnie” – dodał.

„Wydaje mi się, że będziemy mieli tendencję spadkową. Jest wiele województw, gdzie w ogóle nie ma ani jednego przypadku” –
powiedział Szumowski. „Pamiętajmy, że my będziemy mieli wolniej spadającą krzywą epidemiczną niż inne kraje, które miały gwałtowny wzrost. (…) Jeżeli mamy gwałtowny przyrost, tak jak we Włoszech i Hiszpanii, to jednoczasowo mamy tyle chorych, że nie możemy ich leczyć, na tym to polega” – dodał.

Minister zdrowia podkreślił, że całkowite zamknięcie kopalń nie jest planowane. Zadeklarował, że rząd chce, aby wszystkie kopalnie wróciły do pracy.

„Apeluję kolejny raz do wszystkich kandydatów, żeby apelowali do swoich sympatyków, żeby ci zachowywali się rozsądnie, bo to może być groźne dla ich elektoratu. Przecież jeżeli ci sympatycy zachorują, to będą w kwarantannie i będą głosowali w sposób korespondencyjny, a nie daj Bóg poważnie zachorują i w ogóle nie będą mogli głosować” – powiedział minister, odnosząc się do spotkań wyborczych organizowanych przez kandydatów na prezydenta.

Podkreślił także konieczność utrzymywania dalszego dystansu społecznego. „Tutaj mój gorący apel, żeby nie tylko na spotkaniach wyborczych, ale też na demonstracjach, na różnych innych spotkaniach, ale też w autobusie – maseczki. Jak się da, to również wchodząc do sklepu – starajmy się trzymać dystans” – powiedział.

Szumowski został zapytany czy w przypadku któregoś z powiatów będzie rekomendował głosowanie korespondencyjne. „Oczywiście, że tak, jeżeli będziemy mieli w tych powiatach stan, który wymaga tego, to tak to zrobię. Dzisiaj jest jeszcze za wcześnie. Myślę, że za tydzień będę analizował całą sytuację” – odpowiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szef resortu zdrowia odniósł się także do ewentualnego powrotu do obostrzeń. „Do obostrzeń zawsze można wrócić i tutaj na pewno takie scenariusze również rozważamy, natomiast nie da się zrobić lockdownu powtórnie” – stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM. „Nie da się, bo wtedy poumierają ludzie na onkologii, na choroby sercowe, naczyniowe. (…) Depresja ekonomiczna również powoduje śmierć” – powiedział.

Szumowski został zapytany o postępowanie w przypadku wykrycia koronawirusa na koloniach dla młodzieży. Podkreślił, że resort zdrowia wypracowuje odpowiednie wytyczne. „W ciągu tygodnia podamy te procedury” – powiedział.

Szumowski został też zapytany, czy w przypadku wynalezienia szczepionki na COVID-19, będzie ona w Polsce obowiązkowa.

„Jeśli będzie bezpieczna, powinniśmy rozważyć wpisanie jej do kalendarza szczepień” – odpowiedział.

Zobacz także: Emilewicz: „Nie ma planów ponownego zamrażania gospodarki”

rmf24.pl / kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz