Szumowski: Będzie rejestracja wesel, zaczynamy kontrole w sklepach

„W kwestii noszenia maseczek nie ma wymówek. W tym tygodniu rozpoczynamy kontrole w sklepach. Niestety, trzeba przypomnieć ludziom, że to jest obowiązujące prawo” – oświadczył w poniedziałek szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiedział także zmiany w kwestii organizacji wesel, które często odpowiadają za nowe ogniska wirusa.

W poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział zmiany dotyczące organizacji wesel. Podkreślił, że część z nich odpowiada za nowe ogniska koronawirusa. Zaznaczył także, że jeszcze w tym tygodniu ruszą kontrole w sklepach – policjanci i służby sanitarne będą sprawdzać, czy klienci i personel noszą maseczki.

Minister zdrowia powiedział w „Sygnałach Dnia” na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, że zmiany będą dotyczyły obowiązku rejestracji dużych wesel. Będą polegały na konieczności zgłoszenia dużego przyjęcia i przekazania listy gości. Ma to umożliwić np. wszczęcie dochodzenia epidemicznego czy kontrolę.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Naprawdę trzeba wziąć to sobie do serca i zacząć być odpowiedzialnym i rozważnym. Podobnie jak z maseczkami, podobnie z tymi weselami i spotkaniami rodzinnymi. Dopuszczalne jest 150 osób i trzymajmy się tego. Nie może być 300-400” – powiedział szef resortu zdrowia.

Szumowski zapowiedział także, że w tym tygodniu rozpoczną się kontrole w sklepach. Personel i klienci będą sprawdzani pod kątem zasłaniania nosa i ust.

„Kontrole wykonywane zarówno przez policję, jak i przez służby sanitarne, czy klienci noszą maseczki, czy personel nosi maseczki. Tutaj niestety trzeba przypomnieć ludziom, że to jest prawo obowiązujące i trzeba ten nos i usta zasłaniać” – podkreślił.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Minister zaznaczył, że nie będzie odstępstw od mandatów. „Nie ma wymówek medycznych, nie ma wymówek ‚bo zapomniałam’, bo ‚u nas nie ma wirusa’. To jest profilaktyka. To nie jest niszczenie wirusa, tylko to jest zapobieganie jego rozprzestrzenianiu się” – wyjaśnił.

Minister zwrócił uwagę na fakt, iż wzrost zachorowań jest związany z „pewnym rozluźnieniem” m.in. na weselach i innych imprezach rodzinnych oraz pojawieniem się ognisk w zakładach pracy. Dodał, że teraz o koronawirusie wiemy już znacznie więcej.

„Po pierwsze okazał się bardziej zaraźliwy, niż przypuszczano. Po drugie, że większość chorych przechodzi COVID-19 bez objawów” – powiedział.

Podkreślił, że nie znaczy to, że wirus nie jest groźny. Przenosi się bowiem na najbardziej narażone osoby jak starsi i chorzy, dla których choroba często kończy się tragicznie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, w ostatnich dniach liczba zakażeń koronawirusem w Polsce utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie. W sobotę odnotowano najwyższy do tej pory dobowy wzrost zakażeń – o 658. Pierwszy rekord został pobity w czwartek – odnotowano wówczas 615 nowych przypadków zarażenia. W piątek liczba ta wyniosła 657.

W niedzielę resort zdrowia podał, że w ciągu doby potwierdzono 548 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Pisaliśmy, że w niedzielę rzecznik głównego inspektora sanitarnego oświadczył, że „jeśli będą wracać jakieś obostrzenia, restrykcje, będą one regionalne”. Zaznaczył, że z racji na fakt, iż w kwestii ilości zakażeń w poszczególnych regionach występują nierówności, obostrzenia nie będą dotyczyły całej Polski.

Zobacz także: Osoby przyjeżdżające z Polski na Ukrainę będą musiały odbyć 14-dniową kwarantannę

Polskie Radio / pap / fakty.interia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz