Węgry i Polska stworzą wspólny instytut, który będzie się zajmował ocenianiem stanu praworządności w krajach UE – zapowiedział w poniedziałek szef MSZ Węgier Peter Szijjarto.

Po poniedziałkowym spotkaniu z szefem MSZ Polski, Zbigniewem Rauem, które odbyło się w Budapeszcie, Szijarto oświadczył, że Węgry i Polska stworzą wspólny instytut, zajmujący się ocenianiem stanu praworządności w krajach UE. Szef węgierskiego MSZ dodał, że raport UE ws. praworządności, który wkrótce ma być omawiany w Brukseli, będzie raczej „politycznym oświadczeniem”, nie zaś rzetelną analizą – podała agencja „Reuters”.

„Celem instytutu będzie to, by nie brano nas za głupców” – zadeklarował Szijjarto.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Wystarczająco długo niektórzy politycy z Europy zachodniej używali nas (Polskę i Węgier) w charakterze worka treningowego” – powiedział węgierski minister.

„Instytut zbada, w jaki sposób praworządność jest przestrzegana w całej UE, aby uniknąć stosowania podwójnych standardów wobec Węgier i Polski” – dodał.

Minister Rau podkreślił, że nowy instytut ma umożliwić debatę i transparentność w UE.

„Debaty prawnej nie można zastępować debatą polityczną” – dodał.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W połowie sierpnia premier Litwy zapowiedział, że ​​jego rząd będzie wspierał Polskę w sporze z Komisją Europejską o praworządność, dodał, że jego kraj mógłby pójść za przykładem Polski i „odsowietyzować swój wymiar sprawiedliwości”.

Zobacz także: Budżet UE i praworządność

reuters.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz