Premier Litwy zapowiedział, że ​​jego rząd będzie wspierał Polskę w sporze z Komisją Europejską o praworządność, dodał, że jego kraj mógłby pójść za przykładem Polski i „odsowietyzować swój wymiar sprawiedliwości” poinformował w czwartek portal LRT.

Jak poinformował LRT, rząd Litwy poprze Polskę w sporze z Komisją Europejską o praworządność, premier Saulius Skvernelis zapowiedział to w czwartek. Spekulował również, że jego kraj pójdzie w ślady Polski i „odsowietyzuje swój wymiar sprawiedliwości”.

Premier Litwy Saulius Skvernelis i jego premier Mateusz Morawiecki odbyli w czwartek w Wilnie wspólne posiedzenie rządu, które premier Litwy nazwał wydarzeniem historycznym we współpracy litewsko-polskiej.

Zapytany przez reporterów o stanowisko Litwy w sprawie planów Unii Europejskiej nałożenia sankcji na Polskę za jej reformy sądownictwa, Skvernelis powiedział: „Nigdy nie będziemy tego popierać ani się na to nie zgodzimy”.

Komisja Europejska wszczęła postępowanie sądowe przeciwko Polsce, twierdząc, że jej reformy sądownicze podważają praworządność w kraju. Tymczasem Warszawa argumentowała, że ​​próbuje pozbyć się z kraju komunistycznej spuścizny w sądach. UE wielokrotnie krytykowała polski za ustawodawstwo, które dało partii rządzącej nowe uprawnienia nad polskim sądownictwem.

„Wiele krajów, nie tylko Polska, przeprowadziło reformy w różnych dziedzinach, które odziedziczyły po sowieckim reżimie” – powiedział Skvernelis, dodając, że Litwa ma więcej zrozumienia dla Polski niż kraje Europy Zachodniej ze względu na podobne dziedzictwo komunistyczne. „Być może my nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby wprowadzić desowietyzację naszego własnego wymiaru sprawiedliwości” – dodał premier Litwy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Podczas spotkania premierzy Polski i Litwy podpisali deklarację o poparciu dla Białorusinów protestujących przeciwko rządom Aleksandra Łukaszenki. „Popieramy aspiracje Białorusinów do życia w wolnym i demokratycznym kraju, rządzonym przez przywódców wybranych w wolnych i uczciwych wyborach” – przekazali w deklaracji.

Skvernelis i Morawiecki wezwali do „jak najszybszego przeprowadzenia wolnych i demokratycznych wyborów prezydenckich na Białorusi”. Podczas spotkania Morawiecki przedstawił plan ratunkowy dla Białorusi o wartości 1 mld euro, który planuje przedstawić Radzie Europejskiej.

„Mam mandat od Grupy Wyszehradzkiej w tej sprawie. Plan został ciepło przyjęty przez premiera Skvernelisa – zapewnił dziennikarzy Morawicki.

Kresy.pl/LRT
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz