Premier Litwy zapowiedział, że ​​jego rząd będzie wspierał Polskę w sporze z Komisją Europejską o praworządność, dodał, że jego kraj mógłby pójść za przykładem Polski i „odsowietyzować swój wymiar sprawiedliwości” poinformował w czwartek portal LRT.

Jak poinformował LRT, rząd Litwy poprze Polskę w sporze z Komisją Europejską o praworządność, premier Saulius Skvernelis zapowiedział to w czwartek. Spekulował również, że jego kraj pójdzie w ślady Polski i „odsowietyzuje swój wymiar sprawiedliwości”.

Premier Litwy Saulius Skvernelis i jego premier Mateusz Morawiecki odbyli w czwartek w Wilnie wspólne posiedzenie rządu, które premier Litwy nazwał wydarzeniem historycznym we współpracy litewsko-polskiej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6703.39 PLN    (30.46%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zapytany przez reporterów o stanowisko Litwy w sprawie planów Unii Europejskiej nałożenia sankcji na Polskę za jej reformy sądownictwa, Skvernelis powiedział: „Nigdy nie będziemy tego popierać ani się na to nie zgodzimy”.

Komisja Europejska wszczęła postępowanie sądowe przeciwko Polsce, twierdząc, że jej reformy sądownicze podważają praworządność w kraju. Tymczasem Warszawa argumentowała, że ​​próbuje pozbyć się z kraju komunistycznej spuścizny w sądach. UE wielokrotnie krytykowała polski za ustawodawstwo, które dało partii rządzącej nowe uprawnienia nad polskim sądownictwem.

„Wiele krajów, nie tylko Polska, przeprowadziło reformy w różnych dziedzinach, które odziedziczyły po sowieckim reżimie” – powiedział Skvernelis, dodając, że Litwa ma więcej zrozumienia dla Polski niż kraje Europy Zachodniej ze względu na podobne dziedzictwo komunistyczne. „Być może my nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby wprowadzić desowietyzację naszego własnego wymiaru sprawiedliwości” – dodał premier Litwy.

Podczas spotkania premierzy Polski i Litwy podpisali deklarację o poparciu dla Białorusinów protestujących przeciwko rządom Aleksandra Łukaszenki. „Popieramy aspiracje Białorusinów do życia w wolnym i demokratycznym kraju, rządzonym przez przywódców wybranych w wolnych i uczciwych wyborach” – przekazali w deklaracji.

Skvernelis i Morawiecki wezwali do „jak najszybszego przeprowadzenia wolnych i demokratycznych wyborów prezydenckich na Białorusi”. Podczas spotkania Morawiecki przedstawił plan ratunkowy dla Białorusi o wartości 1 mld euro, który planuje przedstawić Radzie Europejskiej.

„Mam mandat od Grupy Wyszehradzkiej w tej sprawie. Plan został ciepło przyjęty przez premiera Skvernelisa – zapewnił dziennikarzy Morawicki.

Kresy.pl/LRT

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz