Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi spotkała się w niedzielę w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Nasza delegacja udała się do Kijowa, aby wysłać jasne i donośne przesłanie całemu światu: Ameryka stoi twardo po stronie Ukrainy – oświadczyła Nancy Pelosi, cytowana przez agencję Reuters.

“Nasza delegacja z dumą przekazała wiadomość, że dodatkowe amerykańskie wsparcie jest w drodze” – dodała.

“Spotkanie z przewodniczącą Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi w Kijowie. Stany Zjednoczone są liderem potężnego wsparcia dla Ukrainy w walce z agresją Rosji. Dziękujemy za pomoc w ochronie suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa!” – napisał na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jako przewodnicząca Izby Reprezentantów USA, Pelosi jest drugim w kolejce, po wiceprezydencie, ewentualnym sukcesorem urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych – zwraca uwagę Reuters. To najwyższy do tej pory przedstawiciel amerykańskich władz, który odwiedził Kijów od początku rosyjskiej inwazji.

Zobacz także: Reuters: USA nie widzą zagrożenia użycia przez Rosję broni jądrowej

Przypomnijmy, że w ubiegłą niedzielę do Kijowa udali się sekretarz stanu USA Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin. Przedstawiciele USA zapowiedzieli dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy. Poinformowali także, że amerykańscy dyplomaci będą wracać do Kijowa.

Informowaliśmy, że Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zdecydowanie poparła w czwartek przepisy, które ułatwią eksport sprzętu wojskowego na Ukrainę, ożywiając „Ustawę Lend-Lease” z okresu II wojny światowej.

„Dzisiaj Ukraińcy stoją na pierwszej linii frontu w walce o demokrację i przeciwko tyranii, a USA muszą zapewnić im wszelkie możliwe środki pomocy humanitarnej i wojskowej” – powiedziała przedstawicielka Demokratów Mary Gay Scanlon, wzywając do poparcia ustawy.

Ustawa pozwala Stanom Zjednoczonym na dostarczanie sprzętu na Ukrainę z technicznym wymogiem zapłaty w późniejszym terminie, zasadniczo oddając go rządowi Kijowa.

W czwartek prezydent Joe Biden poprosił Kongres o 33 miliardy dolarów na finansowanie pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy do września tego roku.

Ogromny wniosek o finansowanie obejmuje ponad 20 miliardów dolarów na broń, amunicję i inną pomoc wojskową, a także 8,5 miliarda dolarów na bezpośrednią pomoc gospodarczą dla rządu i 3 miliardy dolarów na pomoc humanitarną.

Zobacz także: Amerykanie: Mamy dowody na przeprowadzanie egzekucji przez Rosjan

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply