Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell skrytykował politykę rządzących Afganistanem talibów.

Przemawiając na konferencji prasowej Borrell powiedział, że Unia Europejska jest zaangażowana w udzielanie pomocy humanitarnej Afganistanowi i że pomoc ta będzie monitorowana. “Przeszliśmy do dyskusji na temat godnej ubolewania decyzji talibów, by powstrzymać afgańskie kobiety przed pracą przy dostarczaniu pomocy. W Afganistanie talibowie tworzą „apartheid płci”, a ten „aparheid płci” ma znaczący wpływ na operacje pomocowe w Afganistanie” – powiedział Borrell.

„Zgodnie z tą zasadą nasze wsparcie będzie kontynuowane, ponieważ nie chcemy karać dwukrotnie Afganek, ale należy to ściśle monitorować i decydować indywidualnie w każdym przypadku podczas okresu próbnego” – słowa przedstawiciela UE zacytowała agencja TOLO News.

„Mamy nadzieję, że zachodnie społeczeństwo zastosuje nadzwyczajne metody i poważne środki, które umożliwią afgańskim kobietom osiągnięcie ich najbardziej podstawowego prawa, jakim jest prawo do zatrudnienia, prawo do edukacji i inne kwestie w ramach islamu” – powiedziała z kolei Farah Mustafawi , działaczka na rzecz praw kobiet.

„Kryzys humanitarny w Afganistanie wymaga znacznej pomocy międzynarodowej, a pomoc światowa powinna być kontynuowana bez warunków, aby sytuacja się nie pogarszała” – uznał z kolei ekonomista Szakir Jakubi.

Tymczasem Ministerstwo Gospodarki Afganistanu, jak twierdzi TOLO News przywiązuje dużą wagę do pomocy humanitarnej UE i zwróciło się z prośbą o pomoc w sektorze humanitarnym i rozwojowym w Afganistanie.

„Prosimy, aby Unia Europejska nadal udzielała pomocy humanitarnej i rozwojowej ludności Afganistanu, abyśmy mogli podjąć bardziej znaczące kroki w kierunku samowystarczalności gospodarczej kraju” – powiedział Abd al-Latif Nazari, wiceminister gospodarki.

Dwa miesiące temu talibański rząd Afganistanu podjął decyzję o zawieszenia pracy kobiet w organizacjach pozarządowych w Afganistanie. W grudniu zawiesił prawo kobiet do uczęszczania na wyższe uczelnie.

tolonews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply