Talibowie zawiesili możliwość studiowania dla kobiet

Zgodnie z wtorkową deklaracją ministra szkolnictwa wyższego Emiratu Afganistanu kobiety nie mogą uczęszczać na uczelnie wyższe.

W liście ministra Nedy Mohammada Nadima, którego wysłanie potwierdził we wtorek rzecznik ministerstwa szkolnictwa wyższego, poinstruowano afgańskie uczelnie wyższe publiczne i prywatne o natychmiastowym zawieszeniu możliwości pobierania w nich edukacji przez kobiety. Minister powołał się przy tym na decyzję całego talibańskiego rządu, jak zrelacjonowała Al Jazeera.

Rzecznik ministerstwa, Ziaullah Haszimi, który zamieścił list ministra na Twitterze, potwierdził wydanie polecenia kilku agencjom informacyjnym, w tym AFP i Associated Press.

Talibowie argumentują swoją decyzję, twierdząc, że takie ograniczenia zostały wprowadzone w celu ochrony „interesu narodowego” i „honoru” kobiet.

Kilku talibańskich urzędników powiedziało, że zakaz przyjmowania kobiet na uczelnie wyższe jest tylko tymczasowy dodają szereg powodów, dla których nie mogą one aktualnie studiować – od braku funduszy po czas potrzebny na przebudowę programu nauczania zgodnie z zasadami islamu, napisano na portalu Al Jazeery.

Katarska telewizja twierdzi, że ograniczono również kobietom dostęp do większości dziedzin zatrudnienia, nakazano im noszenie w miejscach publicznych odzieży okrywającej ciało od stóp do głów w miejscach publicznych i zakazano wstępu do parków i siłowni.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w oświadczeniu, że jest „głęboko zaniepokojony doniesieniami prasowymi, że talibowie zawiesili kobietom i dziewczętom dostęp do uniwersytetów”. Według Guterresa odmowa edukacji nie tylko narusza równe prawa kobiet i dziewcząt, ale będzie miała druzgocący wpływ na przyszłość kraju, przytoczyła agencja informacyjna TOLONews.

Były prezydent Hamid Karzaj, który właśnie wrócił dziś do Kabulu, wyraził ubolewanie z powodu decyzji talibów.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kataru w oświadczeniu wyraziło zaniepokojenie zakazem. W oświadczeniu stwierdzono, że te negatywne praktyki będą miały poważny wpływ na prawa człowieka, rozwój i gospodarkę w Afganistanie. „Jako państwo muzułmańskie, w którym kobiety cieszą się wszystkimi należnymi prawami, w szczególności do edukacji, Katar wzywa afgański rząd tymczasowy do rozważenia swojej decyzji zgodnie z naukami świętej religii islamu dotyczącymi praw kobiet” – czytamy w oświadczeniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Departament Stanu USA przekazał, że „w najostrzejszych słowach potępia niemożliwą do obrony decyzję talibów” zakazującą kobietom studiowania na uniwersytetach i zamykanie szkół średnich dla dziewcząt. „Talibowie nie mogą oczekiwać, że będą prawowitym członkiem społeczności międzynarodowej, dopóki nie będą szanować praw wszystkich w Afganistanie” – czytamy w oświadczeniu amerykański dyplomacji – „Ta decyzja będzie miała konsekwencje dla talibów”.

Czytaj także: Talibowie opanowali centrum antyterrorystyczne w Pakistanie

aljazeera.com/tolonews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply