Dopóki polska władza nakręca temat Wołynia, rosyjska władza będzie fałszować Katyń – oświadczył Wołodymyr Wiatrowycz. Jego zdaniem, w Polsce stosuje się logikę wyższości polityki nad faktami historycznymi i fałszuje temat Rzezi Wołyńskiej, postępując jak Rosja ws. Zbrodni Katyńskiej.

Wołodymyr Wiatrowycz, szef ukraińskiego IPN i znany „kłamca wołyński”, skomentował na facebooku doniesienia z sierpnia br. Chodziło o spotkanie rosyjskiego ministra kultury Władimira Miedinskiego z Wasilijem Żukowem z Rosyjskiej Akademii Nauk. W rozmowie poruszono wówczas kwestię „fałszowania historii”, a także budowy centrum wystawienniczego w Katyniu.

Czytaj więcej: „Polski obóz koncentracyjny Sobibór” w rosyjskich mediach. Ambasada RP zapowiada protest

Czytaj również: Podczas konferencji rosyjskiego Towarzystwa Wojenno-Historycznego podważano odpowiedzialność Rosji za Katyń

– Dopóki polska władza nakręca „Wołyń”, rosyjska przepisuje Katyń – skomentował Szef Ukraińskiego IPN, wyraźnie sugerując, że Warszawa celowo zakłamuje i fałszuje Rzeź Wołyńską.

W swoim poście Wiatrowycz oznaczył polskiego historyka, dra Łukasza Adamskiego. Ten odpisał, że „od demokratycznej Ukrainy oczekuje się zdecydowanego potępienia zbrodni, popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów”. – Od putinowskiego reżimu można oczekiwać wszystkiego, więc nie jestem zaskoczony. Dla Ukrainy ważne jest, by wszyscy odrzucili taką logikę jak u Miedinskiego, że polityka jest ważniejsza od faktów historycznych – napisał dr Adamski.

– Ważne, żeby i w Polsce nie wykorzystywano takiej logiki – odpowiedział Wiatrowycz.

Czytaj również: Ukraiński IPN nazwał południowy-wschód Polski „ukraińskimi etnicznymi ziemiami”

Kłamca Wołyński

Szef UIPN wcześniej w mocnych słowach skrytykował Jarosława Kaczyńskiego za jego wypowiedzi na ukraińskiej polityki historycznej, nazywając je „grubiańską deklaracją”:

– Ani Polska, ani żadne inne państwo nie ma prawa żądać od drugiego państwa, żeby jakoś uzgadniało swoje rozumienie historii lub tym bardziej, aby wyrzekało się części swojej historii. Tego typu wypowiedzi bardzo przypominają te, które słyszeliśmy od naszego wschodniego sąsiada. (…) Uważam, że taka grubiańska deklaracja ze strony jednego z ważniejszych polskich polityków była bardzo niewłaściwa.

Przeczytaj: Wiatrowycz: Kaczyński chce narzucać Ukraińcom swoje fantazyjne wyobrażenia o przeszłości

Wiatrowycz przy okazji mówił również o „istnienia obozów koncentracyjnych w Polsce do lat 60. ubiegłego stulecia”, a także zarzucał części polskich polityków chęć stworzenia dla społeczeństwa „zręcznego obrazu narodu ofiary”, „który zachwiał się w ciągu ostatnich 10-20 lat, biorąc pod uwagę krążące informacje o udziale Polaków w antyżydowskich pogromach”.

Wołodymyr Wjatrowycz to znany „kłamca wołyński”, historyk, który zrobił karierę na Ukrainie gloryfikując OUN-UPA i zaprzeczając ludobójstwu wołyńsko-małopolskiemu, które nazywa „drugą wojną polsko-ukraińską”. W celu przekonania ukraińskiej opinii publicznej do swoich tez ucieka się do fałszerstw i manipulacji. Propaguje również tezę o „symetryczności zbrodni” na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, wedle której w trakcie „regularnej wojny polsko-ukraińskiej” obie strony dopuszczały się zbrodni wojennych.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Wiatrowycz w „Foreign Policy”: oskarżanie OUN-UPA o „czystki etniczne” to sowiecka propaganda

Szef ukraińskiego IPN zablokował uhonorowanie wołyńskich cichociemnych

Facebook.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jazmig
  jazmig :

  W Polsce fałszuje Wołyń Kaczyński, Duda, Szydło, Schetyna, Siemoniak, Kopacz i reszta banderowskiej hołoty rządzącej Polską. Oni podtrzymują kłamstwa Wiatrowycza.

  Rosja nie kłamie ws. Katynia, przyznała, że zbrodnię popełniła NKWD, zbudowała cmentarz, pozwoliła na budowę pomników w polskiej części, tak więc z Rosją co do Katynia sporów nie ma.

  Nie ma też sporów z banderowcami ws. ludobójstwa wołyńskiego, bo oficjalni przedstawiciele Polski udają, że nic się nie stało.

  • Kojoto
   Kojoto :

   @jazmig Rosja nie kłamie zasadniczo w sprawie Katynia, ale kłamie i to perfidnie w wielu innych, natomiast ta gnida wiatrowycz zapewne celowo używa akurat tego przykładu, żeby jeszcze bardziej namieszać lemingom w głowach. Co do polityków z „pisuaru” to sprawa wyglada na bardziej skomplikowaną, bo być może Kaczyński chciał poluzować usraelską „obróżkę” no ale jak widać nie poszło, bo tamci doskonale wykorzystują w praktyce zasdę „dziel i rządź” – to samo robią zresztą na UPAdlinie.

 2. UPAdlina
  UPAdlina :

  jak widzę pysk tej banderowskiej mendy to nóż mi się w kieszeni otwiera. Na szczęście uSSmański bandyta słabnie, co widać po bęckach jakie zbierają w Syrii jego terrorystyczni protegowani, a to nie wróży długiego żywota nazi-banderowskiemu szambu, jakie powstało za wschodnią granicą Polski.