Władimir Putin zdymisjonował dyrektora Federalnej Służby Wykonania Kar (FSIN) Aleksandra Kałasznikowa.

Informacje o usunięciu ze stanowiska Kałasznikowa podała w czwartek agencja informacyjna RIA Nowosti. W roli dyrektora FSIN zastąpi go Arkadij Gostiew. Zarządzenie prezydenta ukazało się już na oficjalnej stronie internetowej Kremla.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Urzędnicy Kremla nie komentują na razie przyczyn zmiany na stanowisku szefa jednej z kluczowych służb. Kałasznikow był dyrektorem FSIN od października 2019 r. Zastępujący go Gostiew sprawował do tej pory stanowisko wiceministra spraw wewnętrznych, które zajął jeszcze w 2012 r. 60-letni Gostiew służbę w strukturach MSW zaczął w 1981 r.

Zwolnienie Kałasznikowa ze stanowiska Kałasznikowa nastąpiło na tle skandalu jaki wybuchł w Rosji w zeszłym miesiącu. W Internecie upowszechniono wówczas materiały audiowizualne obrazujące torturowanie więźniów pod okiem strażników więziennych. Ujawniła je grupa społeczna Gulagu.net. Materiały mają pochodzić z tajnych archiwów FSIN i Federalnej Służby Bezpieczeństwa, a miał je wykraść białoruski informatyk Siergiej Sawielew. Odsiadywał dziewięcioletni wyrok w więzieniu w obwodzie saratowskim w Rosji (pod zarzutem handlu narkotykami). Przez kilka lat był administratorem kamer monitoringu w szpitalu więziennym w Saratowie

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Po wypłynięciu materiałów urzędnicy Administracji Prezydenta Rosji przyznali, że mogło dojść do poważnych naruszeń w funkcjonowaniu służby więziennej. Sama FSIN szybko zwolniła pięciu wysokich oficerów.

W zakładach karnych w Rosji przebywało w 2019 r. przeszło 467 tys. osób, co stawia Rosję pod względem liczby więźniów na 100 tys. mieszkańców na pierwszym miejscu w Europie i na 17 miejscu na świecie. To i tak poważny spadek bowiem w 2008 r. w rosyjskich więzieniach było osadzonych 893 tys. osób.

ria.ru/rp.pl/tvn24.pl/osw.waw.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz