W sobotę szef resortu obrony USA Lloyd Austin oświadczył, że sojusznicy i partnerzy Stanów Zjednoczonych powinni odchodzić od rosyjskiego sprzętu wojskowego, jeżeli chcą uniknąć amerykańskich sankcji. Słowa padły w Nowym Delhi po spotkaniu z szefem resortu obrony Indii Rajnathem Singhiem.

Austin nawiązał w ten sposób do planowanego przez Indie zakupu rosyjskiego systemu przeciwrakietowego S-400. „Z pewnością zachęcamy wszystkich naszych sojuszników, naszych partnerów, aby odeszli od rosyjskiego sprzętu (…) i naprawdę unikali wszelkiego rodzaju zakupów, które spowodowałyby sankcje z naszej strony” – powiedział Austin cytowany przez agencję „Reuters”.

Podkreślił, że S-400 nie zostały dostarczone do Indii, więc rozmowy nie dotyczyły możliwości nałożenia sankcji.

Indie dokonały w 2019 roku wstępnej wpłaty w wysokości 800 mln dolarów na zakup systemu z Rosji. Pierwsza dostawa jest spodziewana jeszcze w tym roku.

Zobacz także: Indie kupiły od Rosji system obrony rakietowej S-400

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku administracja Donalda Trumpa nałożyła na Turcję sankcje za nabycie przez to państwo rosyjskich systemów S-400.

Turcja podpisała kontrakt na dostawę najnowocześniejszych rosyjskich systemów ziemia-powietrze w 2017 r. Koszt zakupu wyniósł 2,5 mld dol. Transakcja została zrealizowana przez Rosjan, a w 2020 r. Turcy wystąpili o dostawy kolejnych wyrzutni tego typu. Turcy testowali już korzystanie z tej broni, co wywołało krytykę w USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sankcje przewidziane przez ustawę CAATSA zostały nałożone na Prezydencję Przemysłu Obronnego Turcji. Oznaczają one zawieszenie wszystkich licencji i zezwoleń na handel z tym tureckim podmiotem, zamrożenie jego środków finansowych w amerykańskich bankach oraz zakaz wjazdu na terytorium USA dla prezesa tej instytucji Ismaila Demira i innych kluczowych przedstawicieli.

Zobacz także: Erdogan: Nałożenie przez USA sankcji na Turcję będzie brakiem szacunku dla sojusznika NATO

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz