Sekretarz obrony USA Lloyd Austin ocenił w poniedziałek, że miasto Bachmut na wschodzie Ukrainy ma dla Rosjan większe znaczenie jako symbol, a nie cel strategiczny lub operacyjny. “Ewentualne zdobycie Bachmutu przez Rosjan nie musi oznaczać zmiany przebiegu wojny” – powiedział, cytowany przez agencję Reuters.

Szef Pentagonu ocenił, że “jest to bardziej wartość symboliczna, niż wartość strategiczna i operacyjna”. Odniósł się w ten sposób do ewentualnego zdobycia przez Rosjan Bachmutu. Dodał, że nie chce prognozować, czy i kiedy Bachmut może upaść.

“Ewentualne zdobycie Bachmutu przez Rosjan nie musi oznaczać zmiany przebiegu wojny” – powiedział.

Walki o Bachmut toczą się od lata ub. roku. Rosjanie ponieśli w tej bitwie wysokie straty, ale otaczają miasto. Separatystyczny przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin powiedział, że „praktycznie wszystkie drogi” prowadzące do Bachmutu są „pod [rosyjską] kontrolą ogniową”. Z kolei dowódca sił lądowych Ukrainy gen. płk Ołeksandr Syrski powiedział, że sytuacja wokół Bachmuta jest „niezwykle napięta”.

Także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał, że sytuacja w Bachmucie jest „coraz trudniejsza”.

Jak informowaliśmy, brytyjski wywiad podał w sobotę, że ukraińska obrona miasta Bachmut w Donbasie znajduje się pod coraz silniejszą presją. W mieście i jego okolicach toczą się intensywne walki, a szlaki zaopatrzeniowe są coraz bardziej ograniczone.

Przypomnijmy, że w piątek rano założyciel i szef oddziału rozpoznania powietrznego „Ptaki Madziara”, Robert Browdi „Madziar” poinformował, że minionej nocy jego ludzie otrzymali od dowództwa rozkaz natychmiastowego wycofania się z Bachmutu. Mają zająć nowe pozycje obronne. Żołnierz nie skomentował szczegółów, choć być zasmucony decyzją dowództwa. Jego oddział przebywał w Bachmucie od trzech miesięcy – 110 dni. Sam „Madziar” przyznał też, że jest to krytyczny moment dla obrony miasta.

Czytaj także: Bachmut bliski okrążenia przez siły rosyjskie [+MAPA]

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply