Serbia zapewni Węgrom dostawy rosyjskiego gazu ziemnego, jeśli Ukraina wypowie porozumienie w sprawie tranzytu – oświadczył w niedzielę minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjártó.

Jak przekazał Szijjártó, prezydent Serbii Aleksandar Vučić spotkał się w Budapeszcie z premierem Węgier Viktorem Orbánem i zapewnił go, że Serbia zapewni zdolności transportowe, jeśli Kijów odmówi przedłużenia umowy zezwalającej na tranzyt rosyjskiego gazu przez jej terytorium. “Prezydent Serbii dał jasno do zrozumienia, że jeśli Węgry chcą zwiększyć dostawy gazu przez Serbię, ta może zapewnić niezbędne zdolności transportowe” – powiedział, cytowany przez agencję AP.

Szef węgierskiej dyplomacji odniósł się do informacji sugerujących, że Ukraina nie zamierza przedłużać wygasającej w końcu 2024 roku umowy na tranzyt rosyjskiego gazu.

W środę ukraiński minister energetyki, Herman Hałuszczenko oświadczył, że władze Ukrainy nie dołączą do rozmów z Rosją w sprawie odnowienia umowy na tranzyt rosyjskiego gazu przez ukraińskie terytorium.

Węgry pozyskują z Rosji około 80 proc. zapotrzebowania na gaz ziemny – głównie za pośrednictwem rurociągu Turkish Stream – przypomina agencja AP.

Węgry i Rosja uzgodniły w kwietniu nowe warunki importu i przesyłu rosyjskiego gazu i ropy, a także zmiany ws. rozbudowy elektrowni atomowej w Paks, by uniknąć unijnych sankcji.

“Czy się to komuś podoba, czy nie, współpraca z Rosją pozostanie kluczowa dla naszego bezpieczeństwa energetycznego” – deklarował wówczas Szijjártó.

Zobacz także: Węgierskie i tureckie paliwo z rosyjskiej ropy napędza ukraińskie czołgi

apnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply