Dyplomacja nie jest jedyną drogą do rozwiązania kryzysu w Strefie Gazy – oświadczył szef tureckiej dyplomacji Hakan Fidan. Jak dodał, istnieją inne sposoby, które można zastosować, jeśli kanały dyplomatyczne okażą się nieskuteczne.

Szef MSZ Turcji Hakan Fidan podkreślił, że obecnie w Gazie trwa oblężenie oparte na użyciu siły. “Obecnie uciekamy się do środków dyplomatycznych, aby je przerwać. Jeśli te sposoby okażą się nieskuteczne, istnieją alternatywy” – oświadczył, cytowany w niedzielę przez dziennik Hurriyet.

Dyplomata wyraził opinię, że konieczne jest zajęcie się sprawą rozwiązania “kwestii palestyńskiej” przez wszystkie kraje islamskie. Jak wskazał, kraje muzułmańskie powinny wykorzystać wszystkie dostępne środki dyplomatyczne, aby rozwiązać ten problem.

“Jeśli Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Izrael, podczas gdy masakry i zamachy bombowe będą się utrzymywać, spowoduje to globalny kryzys. Bez rozwiązania dwupaństwowego kwestia tego, kto będzie rządzić Gazą, nie powinna być omawiana. Gaza nie ma problemu z zarządzaniem, ale z tym, że jest pod okupacją” – powiedział.

Przeczytaj: Erdogan: USA muszą wywrzeć silniejszą presję na Izrael i uznać Gazę za ziemię Palestyńczyków

Fidan nawiązał do swojej rozmowy z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

“Rozmawiałem z Blinkenem, domagaliśmy się trwałego zawieszenia broni i odrzuciliśmy politykę wysiedleń. Powiedziałem mu, że jeśli się reaguje, gdy giną Izraelczycy, to należy zrobić to samo w przypadku, gdy giną Palestyńczycy. Nie zgadzamy się z Waszyngtonem w kwestii zapewnienia absolutnego wsparcia Izraelowi i odrzucenia trwałego zawieszenia broni” – podkreślił turecki minister.

Fidan wyraził również obawy, że dalsze posiadanie przez Izrael broni nuklearnej może zaostrzyć wyścig zbrojeń nuklearnych, co doprowadzi do niekorzystnej sytuacji.

Zobacz także: ONZ: Mieszkańcom Strefy Gazy grozi śmierć głodowa

hurriyetdailynews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply