We wtorek w Sztokholmie pisarka Olga Tokarczuk odebrała literacką Nagrodę Nobla przyznaną jej za 2018 rok. To piąty literacki Nobel dla Polski. Podczas uroczystości szef Komitetu Noblowskiego wygłaszając laudację powiedział m.in., że pisarka odkrywa w polskiej historii wątki kolonializmu i antysemityzmu.

Nagrody noblistom wręczył Król Szwecji, Karol XVI Gustaw podczas pierwszej części ceremonii rozpoczęła w Sztokholmie. Polska pisarka Olga Tokarczuk, tegoroczna laureatka literackiego Nobla, wyszła na scenę jako dziesiąta z kolei. Na jej konto wpłynie nagroda w wysokości 9 mln koron (ok. 3,5 mln złotych).

Nagroda Nobla dla Tokarczuk jest piątą, którą uhonorowano pisarza z Polski. Wcześniej jej laureatami zostali: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisław Szymborska. Pisarka pochodzi z rodziny ukraińskich wychodźców.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

W długim wystąpieniu przewodniczący Komitetu Noblowskiego Per Wästberg argumentował decyzję o przyznaniu Tokarczuk nagrody w dziedzinie literatury. Podkreślił, że „polska literatura błyszczy w Europie”, a kolejna Nagroda Nobla dla osoby z Polski honoruje pisarkę „o światowej renomie i niezwykle rozległym wachlarzu zainteresowań, łączącej w swej twórczości elementy poezji i humoru”.

– Olga Tokarczuk pokazuje prawdę trudną do pokazania. Trudną prawdę o Polsce w ciągłym ruchu. Ma niesamowite obserwacje. To razem z jej opętaniem mitologią tworzy niesamowitą prozę – powiedział Wästberg. Mówił też, że Polska to „rozdroże Europy, być może nawet jej serce”, a Olga Tokarczuk w swoim pisarstwie „odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu”.

Przeczytaj: Olga Tokarczuk: Polacy to mordercy Żydów, kolonizatorzy i właściciele niewolników

Czytaj również: Polacy kolonizatorami, właścicielami niewolników i mordercami Żydów? Olga Tokarczuk: jak najbardziej

Zobacz: Ukraiński historyk: Polska traktowała Ukrainę jak Francja Maghreb, a UPA to ukraińskie AK

– Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci – powiedział szef Komitetu Noblowskiego. Chwalił też „Księgi Jakubowe”, jedno z najważniejszych dzieł pisarki, za które w zasadniczej części przyznano jej nagrodę. – Przyszłe pokolenia będą sięgać po owe tysiącstronicowe arcydzieło autorstwa Tokarczuk i odkrywać w nim nowe bogactwo, którego dziś jeszcze wystarczająco nie dostrzegamy.

Po oficjalnej części odbył się uroczysty bankiet w ratuszu. Pod koniec tej części uroczystości polska pisarka wygłosiła krótkie przemówienie. Na zakończenie bankietu powiedziała, że składa „poprzez odmęty czasu ukłon innym kobietom, twórczyniom, który wykroczyły poza narzucone im przez społeczeństwo role i miały odwagę opowiedzieć swoją historię głośno.

– Czuję, że stoją teraz obok mnie. Naprawdę wygrałyśmy Nobla! – dodała Tokarczuk. Później wyjaśniała też, że jej suknia podczas uroczystości jest związana z prawami kobiet i nawiązuje do czasu sufrażystek.

Przeczytaj: Olga Tokarczuk do Polaków: głosujmy za demokracją, inaczej Polskę czeka mroczny, autorytarny czas

Gratulacje polskich pisarce złożył wczoraj prezydent Andrzej Duda. Taki zamiar ma też premier Mateusz Morawiecki, który chciałby uczynić to osobiście i liczy na spotkanie z pisarką.

Zdaniem Grzegorza Brauna, posła Konfederacji, polska noblistka w jednej ze swoich najważniejszych książek, czyli w „Księgach Jakubowych”, „osnuła na faktach historycznych swoją antypolską, antykatolicką fantasmagorię”. Uważa, że Olga Tokarczuk postuluje stawianie „zwierząt powyżej ludzi, stawiania niekatolików powyżej katolików i wszystkich nie-Polaków powyżej Polaków”. Braun przede wszystkim skrytykował to, w jaki sposób w książce pisarka przedstawiła postać bp. Kajetana Sołtyka, postaci wzbudzającej różne oceny, a także kontrowersje, który w ocenie posła nie był świętym, ale jednak „dzielnym człowiekiem” i „niewątpliwie” bohaterem narodowym. Jego zdaniem noblistka, którą nazwał „pretensjonalną”, „pośmiertnie dokonała mordu rytualnego na biskupie Kajetanie Sołtyku”. Brauna uważa, że książka przedstawiana jest czytelnikowi jako zgodna z faktografią, co według niego nie odpowiada prawdzie.

Przeczytaj także: „Ziemia Kłodzka nie przystaje do reszty Polski. To taka ziemia niczyja” – mówią A. Holland i O. Tokarczuk

rp.pl / rmf24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Czeslaw
  Czeslaw :

  http://pressmania.pl/list-otwarty-do-p-olgi-tokarczuk-pisze-iwona-l-konieczna/? Wręczenie Nobla dla Olgi Tokarczuk 10.12.2019 Polacy zafałszowali własną historię. Ponadto jej zdaniem Polacy byli kolonizatorami, „większością, która tłumiła mniejszość”, właścicielami niewolników i mordercami Żydów.
  – Polska, rozdroże Europy, być może nawet jej serce – Olga Tokarczuk odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu. Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci – stwierdził autor laudacji Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej.
  Za takie wypowiedzi powinno być oskarżenie o zniesławienie narodu ale nasze władze tchórzliwie wycofały się z nowelizacji ustawy o IPN a przecież wiele krajów europejskich takie ustawy mają. Ponadto Pan Prezydent Duda powinien publicznie ustosunkować się do powyższych wypowiedzi i zapytać jak te osoby rozumieją pojęcie kolonializmu oraz powtórzyć pytanie posła Kukiza, który pytał izraelskiego ministra dlaczego w Polsce było więcej Żydów jak w całej Europie, Ponadto skończyć z tchórzostwem i oznajmnic publicznie jakiej narodowości jest Olga Tokarczuk, w tej sytuacji to jest konieczne

 2. Piotrx
  Piotrx :

  O.T to z historią i prawdą jest całkiem na bakier . Kim w istocie byli i jakimi zasadami kierowali się „frankiści” o których mowa w „Księgach Jakubowych”

  Judaizm przeciwko Mojżeszowi
  http://www.bibula.com/?p=1066

  „…Opis barwnych kolei losu założyciela najbardziej wpływowej sekty sabbataistycznej, pochodzącego z Podola Jakuba Franka, niestety nie mieści się w ramach tego szkicu. Dość powiedzieć, że „najbardziej złowrogi sabbataista Jakub Frank” (nazwany tak przez wybitnego religioznawcę Mirceę Eliadego) rozwinął mistyczną teologię Sabbataja w system całkowitej negacji i destrukcji. Sam uznawany przez krótki czas za nowe wcielenie „mesjasza”, a także wcielenie „króla Dawida”, rozwinął w szczegółach koncepcje religijne, nazwane przez wybitnego żydowskiego znawcę kabały Gerszoma Szolema „mistyką nihilizmu”. Za życia Franka sabbatajczycy uzyskali protekcję niektórych książąt Kościoła katolickiego, wspierających „dobrych kontrtalmudystów”; niektórych pastorów protestanckich; wielu monarchów oświeconych (m.in. króla Danii Fryderyka V, królów Rzeczypospolitej Augusta III Sasa i Stanisława Augusta Poniatowskiego, władców Rosji — od cara Piotra I do carycy Katarzyny II, czy wreszcie cesarzowej rzymskiej Marii Teresy i jej syna cesarza Józefa II), jak również ówczesnego sułtana osmańskiego.

  Liczne intrygi polityczne, w których uczestniczył Frank, posiadając doskonałą, zakonspirowaną sieć wyznawców w całej Europie, pozwalały mu na wprowadzenie wielu sabbatajczyków na wysokie i wpływowe stanowiska. W Rzeczypospolitej sabbatajczycy uzyskali szlachectwo, mające chronić ich przed prześladowaniami ze strony rabinów-ortodoksów, w Rosji stali się zausznikami carów i caryc oraz twórcami miejscowej masonerii, w Austrii i Rzeszy przedstawicielami niezależnej od Habsburgów potęgi finansowej Oppenheimerów. W latach 70. XVIII wieku Frank (który zmarł w 1791 r. w Offenbach) doprowadził do powstania doskonale zorganizowanej konspiracji, na czele której stanął mianowany przez niego, nienawidzący katolicyzmu przechrzta, wychowanek jezuitów, syn (prawdopodobnie sabbatajskiego) rabina Adam Weishaupt. 1 maja 1776 r. powstała sabbatajska organizacja wolnomularska „Zakon Iluminatów”, stawiająca sobie za cel obalenie istniejącego porządku społecznego i religijnego, stworzenie republikańskiego porządku światowego oraz światowej, synkretycznej religii. Rewolucja miała wybuchnąć w Monachium i rozszerzyć się na cały świat. Ze względu jednak na wykrycie spisku sabbatajczycy przenieśli ciężar swoich działań nad Sekwanę, gdzie już od pewnego czasu infiltrowali skutecznie masonerię francuską…”

 3. Piotrx
  Piotrx :

  http://www.bibula.com/?p=1066

  Przypominamy ważny tekst “Judaizm przeciwko Mojżeszowi. Gnostycki mesjanizm Sabbataja Cwi“, tym bardziej aktualny, że Nagrodę Nobla otrzymała Olga Tokarczuk, autorka m.in. bajki pt Księgi Jakubowe, w fałszywy sposób traktującej o sekcie Jakuba Franka. Nie ulega wątpliwości, że międzynarodowa nagroda związana jest bezpośrednio ze skrzywioną historycznie narracją judaizmu, propagowaną przez Olgę Tokarczuk.

  Gorąco polecamy również spotkanie z panią Ewą Pawela pt: „O sekcie frankistów w kontrze do noblistki Olgi Tokarczuk czyli jak żydowscy frankiści zagościli w twórczości Olgi Tokarczuk a raczej bajkach noblistki o frankistach” – wykład w Centrum Edukacyjnym Powiśle, które zamieszczamy poniżej.

  Ewa Pawela: O sekcie frankistów w kontrze do noblistki Olgi Tokarczuk – żydowscy frankiści w bajkach

  https://www.youtube.com/watch?v=MF-wquGUnrs&version=3&rel=0&fs=1&showinfo=0

 4. Piotrx
  Piotrx :

  za http://www.bibula.com
  Przypominamy ważny tekst “Judaizm przeciwko Mojżeszowi. Gnostycki mesjanizm Sabbataja Cwi“, tym bardziej aktualny, że Nagrodę Nobla otrzymała Olga Tokarczuk, autorka m.in. bajki pt Księgi Jakubowe, w fałszywy sposób traktującej o sekcie Jakuba Franka. Nie ulega wątpliwości, że międzynarodowa nagroda związana jest bezpośrednio ze skrzywioną historycznie narracją judaizmu, propagowaną przez Olgę Tokarczuk.

  Gorąco polecamy również spotkanie z panią Ewą Pawela pt: „O sekcie frankistów w kontrze do noblistki Olgi Tokarczuk czyli jak żydowscy frankiści zagościli w twórczości Olgi Tokarczuk a raczej bajkach noblistki o frankistach” – wykład w Centrum Edukacyjnym Powiśle, które zamieszczamy poniżej.

  Ewa Pawela: O sekcie frankistów w kontrze do noblistki Olgi Tokarczuk – żydowscy frankiści w bajkach

  https://www.youtube.com/watch?v=MF-wquGUnrs&version=3&rel=0&fs=1&showinfo=0