Przewodniczący frakcji Europejskich Partii Ludowych w europarlamencie, polityk niemieckiej CSU Manfred Weber uważa, że stosunkiem Polski do unijnych zasad praworządności powinien zająć się szczyt przywódców państw i rządów UE.

– Sytuacja w Polsce daje powody do zaniepokojenia i nie jest do zaakceptowania– powiedział Weber w poniedziałkowym wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk. Wspomniał w tym kontekście o sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Zaznaczył, że jest to też sprawa dla Rady Europy.

– Teraz muszą ze sobą porozmawiać bez ogródek przywódcy państw i rządów, i wymagać praworządności w Polsce– stwierdził Wener. Jego zdaniem, kwestię praworządności nie można scedować na Brukselę. Do EPL, której szefem jest Weber, należą m.in. PO i PSL.

Jak zaznacza stacja DW.de, Weber domaga się nowych instrumentów ingerencji, aby skutecznie karać państwa członkowskie za naruszanie zasad praworządności. Nie wykluczał przy tym możliwości wykluczenia danego kraju ze wszystkich procesów decyzyjnych czy obcięcia unijnych dotacji.

W marcu ub. roku Weber podkreślał, że w Polsce istnieją problemy z samorządnościąi rząd powinien poważnie potraktować zastrzeżenia Komisji Weneckiej. Zaznaczył, że UE nie może odwracać wzroku od Polski i zaapelował do Komisji Europejskiej o natychmiastową reakcję. W grudniu 2015 roku, według informacji stacji RMF FM, to właśnie Weber miał być pomysłodawcą debaty nt. sytuacji w Polsce.

Dw.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz