Systemy rakietowe HIMARS działają na linii frontu wojny rosyjsko-ukraińskiej. W sieci pojawiły się nagrania przedstawiające ich wykorzystanie. Materiały przedstawiają transport wyrzutni, prowadzenie ognia oraz proces przeładowywania. Zostały one dostarczone przez Stany Zjednoczone w ramach pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Opublikowane w poniedziałek nagranie przedstawia transport wyrzutni HIMARS z ukraińskimi oznaczeniami. Materiał pokazuje także prowadzenie ognia za pomocą systemu. Nagranie pochodzi z kanału Wojsk Lądowych Ukrainy na Telegramie.

Drugie nagranie pokazuje ukraińskich żołnierzy, którzy przeładowują wyrzutnię. Materiał został opublikowany w poniedziałek wieczorem w serwisie Streamable.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciel Departamentu Obrony USA zwrócił uwagę, że siły ukraińskie notują „spore sukcesy”, wykorzystując dostarczone przez Zachód systemy artylerii rakietowej HIMARS. Powiedział, że Ukraińcy używają ich do atakowania rosyjskich stanowisk dowodzenia i obniżania ich zdolności na polu bitwy.

Przypomnijmy, że pod koniec czerwca strona ukraińska podała, że dzięki użyciu dopiero co dostarczonych systemów HIMARS, siły ukraińskie zniszczyły dziesięć ważnych rosyjskich obiektów wojskowych, w tym siedzibę sztabu w okupowanym przez Rosję Izium, a także koszary rosyjskich żołnierzy. Według „Wall Street Journal”, Ukraińcy używając HIMARS-ów dają priorytet atakowaniu rosyjskich sztabów, magazynów uzbrojenia i koszar.

Ukraina używa obecnie co najmniej czterech systemów HIMARS. Dodajmy, że rozważane jest wysłanie kolejnychW drugiej połowie czerwca Departament Obrony USA poinformował, że biały Dom wyśle na Ukrainę cztery dodatkowe systemy HIMARS w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 450 milionów dolarów.

W ubiegłym tygodniu Pentagon poinformował, że USA dostarczą Ukrainie także dwa systemy rakietowe ziemia-powietrza NASAMS, dodatkowe pociski rakietowe do systemów HIMARS oraz do 150 tys. sztuk amunicji kal. 155 mm w ramach nowego pakietu pomocowego.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply