USA dostarczą Ukrainie dwa systemy rakietowe ziemia-powietrza NASAMS, dodatkowe pociski rakietowe do systemów HIMARS oraz do 150 tys. sztuk amunicji kal. 155 mm w ramach nowego pakietu pomocowego. Pentagon potwierdził wcześniejsze zapowiedzi.

W piątek Pentagon ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, o łącznej wartości 820 mln dolarów.

Oficjalnie poinformowano, że Stany Zjednoczone dostarczą na Ukrainę dodatkową amunicję do systemów artylerii rakietowej HIMARS, a także do 150 tys. pocisków artyleryjskich kal. 155 mm. Ponadto, Amerykanie wyślą też Ukraińcom dwa rakietowe systemy obrony powietrznej średniego i dalekiego zasięgu NASAMS oraz cztery dodatkowe radary przeciwartyleryjskie.

Środki na amunicję dla systemów HIMARS pochodzą ze specjalnej wypłaty środków za zgodą prezydenta, w wysokości 50 mln dolarów, przy czym zasadniczo dotyczy to „wyciągnięcia” sprzętu lub broni z magazynów. Pozostałe elementy pakietu, w tym systemy NASAMS, są finansowane ze środków z Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), w wysokości 770 mln dolarów. W ramach tej inicjatywy, USA zamawiają odpowiedni sprzęt czy broń od przemysłu.

Pentagon w komunikacie podkreślił, że docenia współpracę z Norwegią, współproducentem NASAMS, by „zapewnić historyczną dostawę przez Stany Zjednoczone nowoczesnych systemów obrony powietrznej, które pomogą Ukrainie bronić się przeciwko brutalnym atakom Rosji z powietrza”.

Nie podano, kiedy wspomniana broń i sprzęt mają trafić na Ukrainę. Nie sprecyzowano też, jakiego rodzaju pociski rakietowe do systemów HIMARS mają zostać wysłane.

Przypomnijmy, że kilka dni temu pisaliśmy, iż Stany Zjednoczone planują ogłosić już w tym tygodniu, że kupiły zaawansowany system obrony przeciwrakietowej ziemia-powietrze średniego i dalekiego zasięgu NASAMS dla Ukrainy. W czwartek prezydent USA, Joe Biden, ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy wart 800 mln dol., który będzie obejmował m.in. nowoczesne systemy obrony powietrznej. Dodał też, że Ukraińcy otrzymają też więcej wyrzutni HIMARS od innych państw.

Departament Obrony USA poinformował tydzień temu, że Biały Dom wyśle ​​na Ukrainę cztery dodatkowe systemy HIMARS w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 450 milionów dolarów.

defense.gov / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply