Stany Zjednoczone planują ogłosić już w tym tygodniu, że kupiły zaawansowany system obrony przeciwrakietowej ziemia-powietrze średniego i dalekiego zasięgu NASAMS dla Ukrainy, poinformował w poniedziałek CNN.

Jak informuje w poniedziałek CNN powołując się źródło zaznajomione z tematem, Stany Zjednoczone planują ogłosić już w tym tygodniu, że kupiły zaawansowany system obrony przeciwrakietowej ziemia-powietrze średniego i dalekiego zasięgu NASAMS dla Ukrainy.

Prezydent Joe Biden, który obecnie spotyka się z przywódcami G7 w Niemczech na szczycie poświęconym głównie Ukrainie, ogłosił niedawno, że Stany Zjednoczone zapewnią Ukrainie „bardziej zaawansowane systemy rakietowe i amunicję”.

W odpowiedzi na prośby sił ukraińskich prawdopodobnie w tym tygodniu zostanie ogłoszona inna pomoc wojskowa, w tym dodatkowa amunicja artyleryjska i radary. Ukraińscy urzędnicy poprosili o system obrony przeciwrakietowej, znany jako system NASAMS, chociaż siły ukraińskie prawdopodobnie będą musiały zostać przeszkolone w zakresie systemów, podało źródło.

Ukraińskie Siły Lądowe zamieściły w sobotę nagranie ze strzelania systemu rakietowego HIMARS na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Departament Obrony USA poinformował w czwartek, że Biały Dom wyśle ​​na Ukrainę cztery dodatkowe systemy HIMARS w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 450 milionów dolarów.

„Stany Zjednoczone kontynuują współpracę ze swoimi sojusznikami i partnerami, aby zapewnić Ukrainie zdolności do spełnienia zmieniających się wymagań na polu bitwy” – powiedział w czwartek w komunikacie prasowym pełniący obowiązki sekretarza prasowego Pentagonu Todd Breasseale.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ołeksij Renizkow, szef ukraińskiego resortu obrony, potwierdził w czwartek, że amerykańskie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe HIMARS są już na Ukrainie. Poinformował o tym we wpisie, zamieszczonym na Twitterze. „HIMARS przybyły na Ukrainę. Dziękuję mojemu amerykańskiemu koledze i przyjacielowi, sekretarzowi obrony Lloydowi J. Austinowi III za te potężne narzędzia!” – napisał Reznikow.

„Lato będzie gorące dla rosyjskich okupantów. A dla niektórych z nich będzie ostatnie” – dodał. Jak pisaliśmy, w środę wiceszefowa dyplomacji USA, Wendy Sherman powiedziała, że amerykańskie systemy artylerii rakietowej HIMARS są już na Ukrainie.

Kresy.pl/CNN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply