Zaawansowany rosyjski system walki elektronicznej Krasucha-4, który przechwycono na polu walki na Ukrainie, zostanie przewieziony do zbadania do USA – napisał w środę brytyjski dziennik Daily Telegraph.

Część jednego z systemów Krasucha-4 została przechwycona przez ukraińskie wojsko w czasie walk pod Kijowem. Daily Telegraph podał w środę, że moduł dowodzenia został znaleziony leżący na boku. Na jego szczycie znajdowały się maskujące gałęzie. Moduł uległ prawdopodobnie wypadkowi i został uznany przez rosyjskie wojska za niemożliwy do odzyskania. Pomimo uszkodzeń, zasadnicza konstrukcja nie została naruszona. Prawdopodobnie nie próbowano go zniszczyć.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1259.18 PLN    (5.72%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zobacz także: Ukraiński Sztab Generalny o nowych rosyjskich jednostkach na Białorusi

Daily Telegraph podaje, że system zostanie prawdopodobnie przetransportowany do bazy lotniczej w Ramstein w Niemczech. Następnie trafi do USA, gdzie zostanie poddany badaniom.

NATO obawia się, że Krasucha-4 jest w stanie śledzić samoloty, które tworzą system wczesnego ostrzegania. Być może ma także możliwość zakłócania ich pokładowych urządzeń radioelektronicznych. Badania nad przechwyconym modułem pomogą ocenić, na ile jest on skuteczny.

System Krasucha-4 miał zostać użyty w Syrii przeciwko tureckim dronom Bayraktar TB-2. Miał zakłócić sygnał sterowania dronem, co spowodowało utratę kontroli nad nim i jego rozbicie.

Zobacz także: Pentagon: Rosjanie zużyli już prawie 50% rakiet manewrujących

telegraph.co.uk / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz