Straż Graniczna zatrzymała siedmiu obywateli Turcji w związku z nielegalnym przekroczeniem granicy z Ukrainą; w większości to organizatorzy przerzutu, wśród których są Turcy studiujący w Polsce.

Rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału SG mjr Elżbieta Pikor poinformowała, że akcja została przeprowadzona wraz z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Patrol Straży Granicznej z Horyńca-Zdroju tuż po północy 13 stycznia natrafił na pasie drogi granicznej na ślady nielegalnego przekroczenia granicy z Ukrainy do Polski.

Mjr Pikor poinformowała, że do akcji włączono śmigłowiec SG, a także psy tropiące. Zaangażowano również dodatkowych funkcjonariuszy Straży Granicznej z oddziału Nadbużańskiego i Bieszczadzkiego.

 

Kilka godzin później zatrzymano dwóch obywateli Turcji. Poruszali się samochodami na niemieckich numerach rejestracyjnych. Istniało uzasadnione podejrzenie, że zatrzymani Turcy przyjechali po odbiór grupy nielegalnych imigrantów.

Jak poinformowano, dalsze działania prowadzono już w województwie lubelskim, w okolicy miejscowości Wierzchowiska Drugie, gdzie zatrzymano kolejnych pięciu obywateli Turcji. Rzeczniczka BiOSG podała, że wśród zatrzymanych było „trzech nielegalnych imigrantów, którzy kilkanaście godzin wcześniej pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski, oraz dwóch tureckich studentów, organizatorów przerzutu”. Obcokrajowcy poruszali się dwoma samochodami wynajętymi w Polsce, a ich głównym celem były Niemcy.

Mjr Pikor zaznaczyła, że trzej tureccy imigranci w ramach readmisji uproszczonej zostali przekazani z powrotem na Ukrainę. Czterech organizatorów przerzutu, dwóch Turków studiujących w Polsce i kolejnych dwóch tureckich obywateli legalnie przebywających w Niemczech, przekazano do dyspozycji prokuratury. Zarzucono im organizowanie przerzutu nielegalnych imigrantów.

To już druga akcja Straży Granicznej w tym roku, podczas której zatrzymano imigrantów i organizatorów przerzutu. Poprzednia miała miejsce w pierwszym tygodniu stycznia. Wówczas w okolicach Arłamowa strażnicy graniczni zatrzymali trzech Syryjczyków, którzy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainą, oraz dwóch organizatorów przerzutu: Polaka i Syryjczyka. Co ostatni odebrali imigrantów z granicy i zamierzali ich przewieźć do Niemiec.

Czytaj także: Strzelanina na Białorusi w pobliżu granicy z Polską. Zatrzymano obywateli Rosji

RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz