Fryderyk Bastiat, francuski ekonomista, to na pewno postać wybitna, ale warto zastanowić się nie tylko nad jego osiągnięciami, ale również, czy jego przesłanie jest nadal aktualne i komu obecnie może przyświecać.

Kiedy czyta się teksty Fryderyka Bastiata, wydają się one oczywiste. W logiczny sposób opisuje sytuacje, które dzięki analogiom stają się dla każdego zrozumiałe. Można dojść do wniosku, że współczesnemu człowiekowi nie trzeba ciągle tłumaczyć tych samych banałów. Powtarzać,  że państwo nie ma własnych pieniędzy, a w ekonomii trzeba mieć na uwadze nie tylko konsekwencje bezpośrednie, ale również te, które pojawią się w następstwie czasu i mogą dotyczyć innych grup ludzi. Najlepszym jednak podsumowaniem tego, że te proste prawdy nadal trzeba uzmysławiać są słowa samego Fryderyka Bastiata: „Mój Boże, jak ciężko w ekonomii dowieść, że dwa i dwa daje cztery. Gdy to się uda, słychać krzyk: „To takie oczywiste, nudzisz nas.” Potem głosowanie. Znowu tak, jakby nic nie zostało powiedziane.”

Fryderyk Bastiat może być autorytetem liberałów, ponieważ był zwolennikiem minimalnej ingerencji państwa w życie obywateli, niskich podatków, ograniczenia biurokracji.  Jako członek Zgromadzenia Narodowego zawsze zasiadał po lewej stronie sali, razem z liberałami, gdyż tam czuł się najlepiej. Należy jednak zwrócić uwagę, że wszystkie idee wolnościowe wyprowadzał z religii katolickiej: „Odrzućcie wszelkie systemy i spróbujcie wolności; tylko wolność bowiem jest uznaniem wiary w Boga i w Jego dzieło”.

Dla konserwatystów istotna powinna być jego postawa, pełna elegancji, dobrego wychowania i szacunku. W dzisiejszych czasach, kiedy tzw. prawa strona nieustannie narzeka na brak elit politycznych, warto przypominać tego niezwykłego człowieka. W swoich pamfletach ośmieszał wszelkie przejawy socjalizmu, ale był również filozofem prawa. W swoim krótkim życiu podkreślał, że prawo nie może przekraczać granicy, kiedy zaczyna służyć grabieży. Zaskakiwał zarówno zdolnościami oratorskimi, jak i literackimi. Był mężem stanu oraz głęboko wierzącym katolikiem.

Cztery lata temu Fundacja Akademia Patriotów podjęła się inicjatywy uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla szerzenia wolności gospodarczej i postaw patriotycznych opartych na katolickiej idei dobrowolności. Powstał projekt o nazwie Nagroda im. Fryderyka Bastiata. Raz w roku Nagroda przyznawana jest osobie, która wykazała się żarliwością w propagowaniu idei wolnościowej. Swoim postępowaniem stała na straży ochrony własności prywatnej, wolności słowa oraz sumienia.  Propagowała swobodę dysponowania owocami własnej pracy oraz rozwijania swoich talentów, ograniczonego jedynie do nieszkodzenia innym.

Tegoroczna IV edycja wręczenia Nagrody odbędzie się 19 stycznia 2020 roku o godz. 14:30 w Sali Ekspertów w Pomorskiej Radzie Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Gdańsku (ul. Rajska 6). Przed uroczystością o godz. 12:00 odbędzie się Msza Święta z prośbą o błogosławieństwo Boże dla Ojczyzny i zachowanie wiary w narodzie (Kościół pw. św. Elżbiety, ul. Elżbietańska 1, Gdańsk).  W trakcie wręczenia Nagrody Laudację wygłosi członek Kapituły oraz pierwszy Laureat Nagrody red. Stanisław Michalkiewicz. Więcej w wydarzeniu:

https://www.facebook.com/events/466812480875508/

Halszka Bielecka

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply