Według sondażu przeprowadzonego przez litewskie MSZ, prawie ¾ mieszkańców Litwy opowiada się za tym, by ich kraj najaktywniej współpracował z Polską. Rok temu obywatele RL częściej wskazywali na Łotwę.

Portal L24.lt opublikował wyniki sondażu przeprowadzonego w listopadzie-grudniu 2019 roku przez litewskie Centrum Badań Rynku i Opinii Publicznej „Vilmorus”, na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej.

Ankietowanych obywateli Litwy zapytano, o to, z jakimi krajami, ich zdaniem, Litwa powinna współpracować najaktywniej. Według sondażu, litewscy respondenci najczęściej wskazywali na Polskę. 73 proc. mieszkańców Litwy jest zdania, że ich kraj powinien przede wszystkim współpracować z Polską. To wyraźny wzrost w porównaniu z badaniem sprzed roku. Wówczas opinię taką podzielały 62 proc. respondentów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Na kolejnych miejscach znalazły się dwa pozostałe kraje bałtyckie: Łotwa (69 proc.) i Estonia (58 proc.). Ponadto, 58 proc. badanych uważa, że Litwa powinna najaktywniej współpracować z Niemcami. Według litewskiego MSZ, inne kraje były wymieniane rzadziej.

Z sondażu wynika też, że wśród mieszkańców Litwy poprawie uległa ocena stosunków polsko-litewskich. W 2018 roku pozytywnie oceniało je 68 proc. respondentów, natomiast w ostatnim badaniu, z końca 2019 roku, 75 proc. Dla porównania, pięć lat temu tylko 48 proc. ankietowanych uważało, że relacje Litwy i Polski są dobre. Co trzeci mieszkaniec Litwy określał je jako złe lub raczej złe.

Przeczytaj także: Duda w Wilnie: wierzę, że będziemy budować Europę Środkową Wielu Narodów

Zobacz: Nowa szefowa MSW Litwy z AWPL-ZChR: są problemy legislacyjne związane z prawami polskiej mniejszości

L24.lt / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Kojoto
   Kojoto :

   Co wpis to prowokacja.. Kto obronił Wilno przed bolszewikami? Może mieszość żydowska? Czy liwini, których praktycznie na Wileńszczyźnie nie było?
   A może Wilno powinno wejść w skład Białoruskiej RL? W końcu Białoruś to większość terenów historycznej Litwy. Ponaddto w I Rzeczypospolitej obok polskiego był drugi język urzędowy – ruski. Bynajmniej nie litewski. Przestań łgać i prowokować i weź się za coś pożytecznego. No chyba że Ci ktoś płaci…