Według sondażu przeprowadzonego przez litewskie MSZ, prawie ¾ mieszkańców Litwy opowiada się za tym, by ich kraj najaktywniej współpracował z Polską. Rok temu obywatele RL częściej wskazywali na Łotwę.

Portal L24.lt opublikował wyniki sondażu przeprowadzonego w listopadzie-grudniu 2019 roku przez litewskie Centrum Badań Rynku i Opinii Publicznej „Vilmorus”, na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej.

Ankietowanych obywateli Litwy zapytano, o to, z jakimi krajami, ich zdaniem, Litwa powinna współpracować najaktywniej. Według sondażu, litewscy respondenci najczęściej wskazywali na Polskę. 73 proc. mieszkańców Litwy jest zdania, że ich kraj powinien przede wszystkim współpracować z Polską. To wyraźny wzrost w porównaniu z badaniem sprzed roku. Wówczas opinię taką podzielały 62 proc. respondentów.

 

Na kolejnych miejscach znalazły się dwa pozostałe kraje bałtyckie: Łotwa (69 proc.) i Estonia (58 proc.). Ponadto, 58 proc. badanych uważa, że Litwa powinna najaktywniej współpracować z Niemcami. Według litewskiego MSZ, inne kraje były wymieniane rzadziej.

Z sondażu wynika też, że wśród mieszkańców Litwy poprawie uległa ocena stosunków polsko-litewskich. W 2018 roku pozytywnie oceniało je 68 proc. respondentów, natomiast w ostatnim badaniu, z końca 2019 roku, 75 proc. Dla porównania, pięć lat temu tylko 48 proc. ankietowanych uważało, że relacje Litwy i Polski są dobre. Co trzeci mieszkaniec Litwy określał je jako złe lub raczej złe.

Przeczytaj także: Duda w Wilnie: wierzę, że będziemy budować Europę Środkową Wielu Narodów

Zobacz: Nowa szefowa MSW Litwy z AWPL-ZChR: są problemy legislacyjne związane z prawami polskiej mniejszości

L24.lt / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • Kojoto
   Kojoto :

   Co wpis to prowokacja.. Kto obronił Wilno przed bolszewikami? Może mieszość żydowska? Czy liwini, których praktycznie na Wileńszczyźnie nie było?
   A może Wilno powinno wejść w skład Białoruskiej RL? W końcu Białoruś to większość terenów historycznej Litwy. Ponaddto w I Rzeczypospolitej obok polskiego był drugi język urzędowy – ruski. Bynajmniej nie litewski. Przestań łgać i prowokować i weź się za coś pożytecznego. No chyba że Ci ktoś płaci…