Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich protestuje przeciwko ocenie stanu wolności mediów w Polsce w raporcie organizacji Reporterzy bez Granic. Ten raport jest nierzetelny, niezrozumiały i nieuzasadniony – oświadczyła w piątek Jolanta Hajdasz – dyrektor Centrum.

Reporterzy bez Granic (RbG) po raz piąty z rzędu w swoim corocznym raporcie obniżyli pozycję Polski. Nasz kraj zajął w 2020 roku 62. miejsce na 180 państw, które są klasyfikowane. Przedstawiciele RbG (RSF fr. Reporters Sans Frontieres) uważają, że wynika to z obniżenia poziomu wolności słowa w Polsce (sugerują, że jest on najniższy w historii). Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (CMWP SDP) oraz wiceprezes SDP Jolanta Hajdasz napisała w piątek w specjalnym stanowisku, że ocena jest krzywdząca i nierzetelna – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). “Nie oddaje rzeczywistego poziomu wolności słowa, wolności mediów i wolności dziennikarzy, jaki jest w naszym kraju” – dodała Jolanta Hajdasz.

Zdaniem dyrektor CMWP SDP przedstawiciele RbG, w przypadku oceny Polski, kierują się od kilku lat niezrozumiałymi kryteriami oceny wolności słowa.

“System prasowy w Polsce zabezpiecza wolność mediów w sposób wystarczający i analogiczny, jak w krajach o ugruntowanej demokracji” – napisała Hajdasz.

Zwróciła uwagę na brak logicznego wytłumaczenia dla tego typu działań. “Spadek Polski w ogólnoświatowym rankingu wolności mediów aż o 44 miejsca w stosunku do raportu z roku 2015, w ocenie CMWP SDP, jest absolutnie niezrozumiały i nieuzasadniony” – podkreśliła.

CMWP SDP protestowało już wcześniej w związku z tą samą sprawą. W kwietniu wydane zostało oświadczenie Centrum.

W tym roku w światowym indeksie wolności prasy 2020 Polska zajęła 62 miejsce (na 180 ocenianych państw).Raport został opublikowany 21 kwietnia 2020 r. W tym zestawieniu po raz kolejny obniżono Polsce tzw. wskaźnik wolności prasy, tym razem o 3 pozycje w odniesieniu do roku 2019. W realizacji zasady wolności słowa demokratycznego państwa wyprzedziły nasz kraj m.in. : Armenia, Gruzja, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Niger, Mauritius, Madagaskar, Tonga, Senegal, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa. W Europie Środkowo – Wschodniej gorzej wypadły tylko Węgry oraz Ukraina. Od roku 2015 r. w rankingu organizacji Reporterzy bez Granic Polska jest systematycznie umieszczana coraz niżej. W 2016 roku spadła z 18. na 47. miejsce, rok później na 54., w 2018 na 58, a w 2019 r. umieszczono nasz kraj na 59 miejscu. Wg autorów „Raportu” Polska znajduje się „w grupie państw, w których występują wyraźne problemy z poszanowaniem wolności prasy”. W tej samej grupie jest m.in. Mongolia, Etiopia i Kirgistan” – napisano w kwietniowym oświadczeniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Podejmowane przez obecny rząd próby kontroli systemu wymiaru sprawiedliwości zaczynają mieć wpływ na wolność wypowiedzi w niezależnych mediach” – reporterzy bez granic tłumaczą swoją ocenę.

Napisano także, że “”Gazeta Wyborcza” pozostaje głównym celem ataków rządowych i sądowych, a rządowe przemówienia i wiadomości pełne nienawiści stały się powszechne w mediach publicznych”.

Jolanta Hajdasz nie zgadza się z taką oceną. “Raport zupełnie pomija ogromną różnorodność mediów w Polsce, ich swobodne funkcjonowanie we wszystkich sektorach i nieskrępowane prowadzenie biznesu przez firmy i koncerny medialne, w tym zagraniczne” – odpowiada.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Reporterzy bez Granic to międzynarodowa organizacja pozarządowa. Zajmuje się propagowaniem i monitorowaniem wolności prasy na całym świecie. Została założona we Francji w 1985 roku. Od 2002 roku przygotowuje ranking wolności prasy, który aktualnie opiera się na analizie ankiet wysyłanych do wybranych przez RWB przedstawicieli mediów w 180 wymienionych w rankingu krajach.

“Nie ma wśród nich przedstawicieli najliczniejszej i najstarszej organizacji dziennikarzy w Polsce – Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, ani przedstawiciela Centrum Monitoringu Wolności Prasy, organu SDP, którego zadaniem jest m.in. publiczne zajmowanie stanowiska i udzielanie pomocy dziennikarzom w przypadkach zagrożenia wolności słowa” – podkreśliło w piątkowym oświadczeniu CMWP SDP.

Zobacz także: Reporterzy bez granic oskarżają Izrael o zbrodnie wojenne

cmwp.sdp.pl / twitter.com / pap / fakty.interia.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply