Rząd Węgier jest podejrzewany o włamywanie się do telefonów dziennikarzy śledczych – napisał „The Guardian” w poniedziałek. Miałby używać do tego celu systemu Pegasus. Sprawa ma mieć związek z dziennikarskim śledztwem, którego wyniki ujawniono w niedzielę.

Brytyjski dziennik podaje, że wiele osób na Węgrzech zostało wybranych jako cele inwigilacji za pomocą oprogramowania szpiegującego Pegasus. System jest sprzedawany przez izraelską firmę NSO Group. Analizy kryminalistyczne miały potwierdzić, że telefony wspomnianych osób zostały zainfekowane Pegasusem.

„The Guardian” pisze, że na Węgrzech szpiegowanych było 10 prawników, polityk opozycji oraz co najmniej pięciu dziennikarzy. Na liście mieli znaleźć się m.in. dwaj dziennikarze węgierskiego portalu Direkt36.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Nie wiemy o żadnym rzekomym zbieraniu danych” – brytyjski dziennik cytuje rzecznika rządu Węgier.

Przypomnijmy, że w niedzielę opublikowano wyniki dziennikarskiego śledztwa, które zostało przeprowadzone przez konsorcjum 17 redakcji, m.in. brytyjskiego „The Guardian”, francuskiego „Le Monde”, amerykańskiego „The Washington Post”. Sugerują one, że dziennikarze, opozycjoniści i obrońcy praw człowieka na całym świecie byli celami inwigilacji przy pomocy systemu Pegasus, który jest sprzedawany przez izraelską firmę NSO Group.

Na liście inwigilowanych znalazły się numery korespondentów zagranicznych m.in. dzienników „The Wall Street Journal” i „El Pais”, telewizji CNN i France 24 oraz agencji AFP, Reuters i Associated Press.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Media zwracają uwagę, że śledzenie konkretnych osób zlecały rządy co najmniej 10 państw, w tym Azerbejdżanu, Kazachstanu, Meksyku, Arabii Saudyjskiej, Węgier, Indii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zobacz także: Citizen Lab ujawnia: przynajmniej 25 krajów korzysta z oprogramowania pozwalającego namierzać telefony i przechwytywać rozmowy

theguardian.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz