Siły zbrojne USA rozmieszczają w bazie w Norwegii swoje bombowce oraz około 200-osobowy personel.

W najbliższym czasie szwadron bombowców B-1 Lancer z bazy Dyess w Teksasie ma przybyć do bazy Orland w Norwegii. Lokacja sił ma wesprzeć amerykańskie misje w regionie – podało we wtorek dowództwo sił zbrojnych USA w Europie. Nie sprecyzowano jak długo bombowce będą stacjonowały w Norwegii – podkreślono jedynie, że „czasowo”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W komunikacie zaznaczono, że samoloty wezmą udział w misji Bomber Task Force (BTF).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Gotowość operacyjna i nasza zdolność do wspierania sojuszników i partnerów oraz szybkiego reagowania ma kluczowe znaczenie dla wspólnego sukcesu” – powiedział gen. Jeff Harrigian, dowódca sił powietrznych USA w Europie i Afryce.

„Cenimy trwałe partnerstwo, jakie mamy z Norwegią i czekamy na przyszłe możliwości wzmocnienia naszej zbiorowej obrony” – dodał.

Pod koniec sierpnia 2020 roku grupa 6 amerykańskich bombowców strategicznych B-52H Stratofortress wykonała wspólny przelot z norweskimi myśliwcami F-35A i F-16AM Viper. Bombowce te zostały na krótki czas przebazowane do Wielkiej Brytanii. Zdaniem ekspertów, miałoby to być sygnałem wysłanym w stronę Rosji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że także pod koniec sierpnia, w ramach misji Allied Sky, amerykańskie bombowce strategiczne B-52H wykonały przelot nad 30 krajami członkowskimi NATO. Towarzyszyły im m.in. polskie F-16.

Wówczas sześć amerykańskich bombowców strategicznych B-52H wzięło udział w wielkim, demonstracyjnym przelocie nad Europą i Ameryką Północną, ponad wszystkimi 30 krajami członkowskimi NATO. Na poszczególnych odcinkach trasy towarzyszyły im samoloty różnych krajów natowskich.

Zobacz także: Amerykańskie bombowce B-1 Lancer w przestrzeni powietrznej nad wodami Morza Wschodniosyberyjskiego

eucom.mil / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz