W ciągu ostatniego roku zmniejszyła się niechęć Polaków do przyjmowania uchodźców a większość Polaków byłaby skłonna przyjąć uchodźców z krajów muzułmańskich, gdyby ich nieprzyjęcie wiązało się z opuszczeniem Unii Europejskiej – wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Jak podała w czwartek „Rzeczpospolita”, na pytanie „Czy Polska powinna przyjmować uchodźców?” 53 proc. respondentów odpowiedziało przecząco. Jak stwierdza dziennik, oznacza to spadek niechęci do przyjmowania uchodźców w porównaniu z sondażem sprzed roku. Zwiększył się natomiast odsetek zwolenników przyjmowania osób szukających schronienia. 45 proc. badanych odpowiedziało na to pytanie „tak”, co stanowi wzrost o 8 pkt. proc. w porównaniu do sondażu sprzed roku.

Jeszcze większa zmiana nastąpiła w przypadku odpowiedzi na pytanie „Czy Polska powinna odmawiać przyjmowania uchodźców z krajów muzułmańskich, nawet gdyby wiązało się to z koniecznością opuszczenia Unii Europejskiej?”. Twierdząco na nie odpowiedziało tylko 36 proc. ankietowanych, podczas gdy odpowiedź „nie” wybrało 56 proc. Oznacza to odwrócenie proporcji zaobserwowanych podczas zeszłorocznego badania, kiedy 51,2 proc. ankietowanych wolało opuścić UE niż przyjmować uchodźców-muzułmanów a 37,6 proc. było przeciwnego zdania.

„Rzeczpospolita” cytuje opinie ekspertów, którzy tłumaczą taką zmianę nastrojów społecznych. W opinii socjologa prof. Henryka Domańskiego Polacy przestali obawiać się, że Polskę zaleje fala uchodźców. „Nikt przecież do nas właściwie nie przyjeżdża, a jeszcze rok temu Polacy bali się, że zostaniemy zalani falą kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy uchodźców. Te obawy już minęły” – mówi Domański. Uważa on również, że przeważył stosunek do Unii Europejskiej. „Wychodzi na to, że Unia jest dla nas coraz ważniejszym argumentem. Pokazują to także inne badania, które dotyczą np. ogólnego stosunku do Wspólnoty, który niezmiennie jest pełen entuzjazmu” – uważa rozmówca dziennika.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Mocno spadła sympatia Polaków do innych narodów [SONDAŻ]

Kresy.pl / Rzeczpospolita
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz