Prezydent Władimir Putin podpisał w poniedziałek prawo, które umożliwi odpowiednim organom oznaczanie wybranych dziennikarzy i blogerów jako „obcą agenturę”.

Zdaniem rosyjskich władz, nowe prawo jest odpowiedzą na uznanie przez USA w 2017 r. rządowej Russia Today jako „obcego agenta”. Miało to związek z rzekomą ingerencją stacji w prezydenckie wybory, które wygrał Donald Trump.

Przeczytaj także: Telewizja RT zarejestrowana w USA jako „obcy agent”

Decyzja USA spotkała się wówczas z symetryczną odpowiedzią Rosji, która wprowadziła prawo umożliwiające rosyjskim władzom uznanie mediów zagranicznych za „zagranicznych agentów”. Od tamtej pory podmioty są zaliczane do „mediów zagranicznych” na podstawie otrzymywania funduszy „lub innego majątku” od obcych państw, ich organów państwowych, obywateli innych krajów, organizacji międzynarodowych „lub osób przez nie upoważnionych”.

Od teraz także osoby fizyczne będą musiały umieszczać napis „obca agentura” przy swoich publikacjach oraz przekazywać je do sprawdzenia wyznaczonemu organowi. Aby dana osoba mogła być wpisana na listę „obcych agentów”, musi spełnić dwa kryteria: rozprzestrzeniać informacje z medium oznaczonego jako „obca agentura” oraz być finansowana przez zagraniczny podmiot.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / bbc.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz