Rosyjska agencja medialna RT, znana przede wszystkim jako nadawca anglojęzycznego kanału telewizyjnego, została uznana w USA za „obcego agenta”.

Redaktor naczelna RT (dawniej Russia Today) Margarita Simonyan poinformowała w czwartek, że jej agencja została oficjalnie uznana w USA za „obcego agenta”. Rejestracja RT w tej roli nastąpiła na wniosek samego Departamentu Sprawiedliwości. Simonyan określiła działania amerykańskich władz wobec swojej agencji jako nielegalne. Przyznała też, że ze statusem „obcego agenta” dla RT „rutynowa praca dziennikarska stanie się niemożliwa”.

„Wojna jaką amerykański establiszment wytoczył naszym dziennikarzom jest skierowana przeciw wszystkim idealistom, którzy nadal wierzą w wolność słowa. Ci którzy ją wymyślili, pogrzebali ją” – skomentowała Simonyan. Z kolei były funkcjonariusz FBI, Asha Rangappa, cytowany przez portal Business Insider, uznał, że RT najpewniej była „zarządzana i kontrolowana przez obcy rząd”. Stwierdził, że rejestracja RT jako „obcego agenta” obniży zdolność oddziaływania tej telewizji, bo „to w gruncie rzeczy pokazuje, że nie są prawdziwymi dziennikarzami”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na początku tego roku amerykańskie służby specjalne orzekły, że RT ingerowała w amerykańskie wybory prezydenckie jako „tuba propagandowa Kremla”. RT miała według służb fabrykować fałszywe informacje mające dyskredytować kandydaturę Hillary Clinton.

W 2012 roku Rosja wprowadziła swoje ustawodawstwo definiujące, które organizacje pozarządowe są „obcymi agentami”.

businessinsider.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz