Rosyjska agencja medialna RT, znana przede wszystkim jako nadawca anglojęzycznego kanału telewizyjnego, została uznana w USA za „obcego agenta”.

Redaktor naczelna RT (dawniej Russia Today) Margarita Simonyan poinformowała w czwartek, że jej agencja została oficjalnie uznana w USA za „obcego agenta”. Rejestracja RT w tej roli nastąpiła na wniosek samego Departamentu Sprawiedliwości. Simonyan określiła działania amerykańskich władz wobec swojej agencji jako nielegalne. Przyznała też, że ze statusem „obcego agenta” dla RT „rutynowa praca dziennikarska stanie się niemożliwa”.

„Wojna jaką amerykański establiszment wytoczył naszym dziennikarzom jest skierowana przeciw wszystkim idealistom, którzy nadal wierzą w wolność słowa. Ci którzy ją wymyślili, pogrzebali ją” – skomentowała Simonyan. Z kolei były funkcjonariusz FBI, Asha Rangappa, cytowany przez portal Business Insider, uznał, że RT najpewniej była „zarządzana i kontrolowana przez obcy rząd”. Stwierdził, że rejestracja RT jako „obcego agenta” obniży zdolność oddziaływania tej telewizji, bo „to w gruncie rzeczy pokazuje, że nie są prawdziwymi dziennikarzami”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na początku tego roku amerykańskie służby specjalne orzekły, że RT ingerowała w amerykańskie wybory prezydenckie jako „tuba propagandowa Kremla”. RT miała według służb fabrykować fałszywe informacje mające dyskredytować kandydaturę Hillary Clinton.

W 2012 roku Rosja wprowadziła swoje ustawodawstwo definiujące, które organizacje pozarządowe są „obcymi agentami”.

businessinsider.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz