Brytyjska BBC ujawnia okoliczności przejęcia przez wspierane przez Amerykanów oddziały kurdyjskie miasta Rakki. Odbyło się ono na mocy porozumienia między koalicjantami a dżihadystami.

Rakka od 2014 r. pełniła rolę nieoficjalnej stolicy „Państwa Islamskiego”. W czerwcu szturm na to miasto rozpoczęły oddziały tak zwanych Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) skupione wokół kurdyjskich Ludowych Oddziałów Obrony (YPG). Ataki tych oddziałów na miasto były wspierane prze naloty Amerykanów i ich sojuszników. SDF ogłosiły zdobycie Rakki w zeszłym miesiącu. Operujący na miejscu reporter Quentin Sommerville ujawnia w jakich okolicznościach się to stało. BBC pisze o „odkryciu szczegółów tajnej umowy”.Dziennikarz dotarł do kierowcy prowadzącego konwój ciężarówek, który 12 października wywiózł z Rakki bojowników ISIS i ich rodziny. Niejaki „Abu Fawzi” opowiedział jak zabrał z miasta dżihadystów wraz z bronią i materiałami wybuchowymi. „Zabraliśmy około 4 tys. ludzi włączając kobiety i dzieci – naszymi pojazdami i ich pojazdami. Gdy wjeżdżaliśmy do Rakii myśleliśmy, że do zabrania będzie 200 ludzi. Tylko do mojego własnego samochodu zabrałem 112 ludzi” – „Abu Fawzi” opowiada jak wywoził członków ISIS i ich rodziny. Cały konwój składał się z prawie 50 podstawionych ciężarówek i 13 autobusów, do których dołączyło ponad 100 pojazdów kierowanych przez samych dżihadystów. Cały konwój w czasie jazdy rozciągał się na długości 7 kilometrów.

BBC twierdzi, że na czas tej ewakuacji Rakka i jej okolice zostały „oczyszczone z mediów” przez kurdyjskich dowódców. Reporter twierdzi, że wbrew umowie regulującej tę ewakuację, ekstremiści wzięli ze sobą nie tylko osobistą, lekką broń, ale „wszystko co mogli zabrać”. „Abu Fawzi” zrelacjonował, że jeden z pojazdów zepsuł się ze względu na obciążenie amunicją.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wbrew zapewnieniom Amerykanów z Rakki ewakuowana została co najmniej część ochotników z ISIS spoza Syrii, w tym obywatele państw Europy Zachodniej. Cytowany kierowca twierdzi, że w każdym z podstawionych pojazdów było co najmniej 3-4 zagranicznych ochotników ISIS. Reporter odnalazł też sklepikarza „Mahmuda”, który był świadkiem przejazdu konwoju ewakuacyjnego z członkami ISIS. „Mahmud” mówił, że „był rozejm między nimi [SDF] a ISIS”, który umożliwił przejazd.  Opisuje on jak konwój zatrzymał się w jego wiosce. Z pojazdów wysypali się członkowie ISIS i weszli do jego sklepu. Mieli pieniądze i wykupili całą żywność. Trzech z nich zachowywało się agresywnie. Rozrzucili papierosy jaki sprzedawał „Mahmud”.

BBC cytuje rzecznika sił amerykańskich prowadzących wraz z sojusznikami działania wojenne w Syrii, płk Ryana Dillona, który w świetle przedstawionych informacji, nie zaprzeczał istnienia umowy. Twierdził jednak, że głównym jej negocjatorem byli dowódcy SDF. A jednak Amerykanie współpracowali przy organizacji konwoju. Amerykański odrzutowce asystowały mu a nawet oświetlały teren racami sygnalizacyjnymi, jak wynika z relacji kierowcy.

W reportażu BBC wynika, że przedstawiciele SDF rozpoczęli negocjacje z ISIS 10 października. Dżihadyści opierali się, zatem 11 października amerykańskie samoloty przeprowadził bombardowanie ich pozycji w wyniku którego zginąć 500-600 członków ISIS i ich rodzin. Rozpoczęły się ponowne negocjacje, w trakcie których uzgodniono zasady ewakuacji. Szef wywiadu dżihadystów w Rakce, „Abu Musab Huthaifa” przyznał, że członkowie organizacji zostali odwiezieni na tereny „we wschodniej Syrii, przy granicy z Irakiem”, czyli najpewniej do prowincji Dajr az-Zaur, która stała się ostatnim bastionem organizacji, na który nacierała od września armia syryjska. Wpisywało by się to strategie Amerykanów uniemożliwiania władzom Syrii odzyskania kontroli nad wschodnią granicą z Irakiem.

bbc.com/kresy.pl

 

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz