W 2016 roku odnotowano rekordowy spadek liczby osób korzystających w Polsce z pomocy społecznej. Trend może być skutkiem programu 500+.

Liczba osób pobierających różnego rodzaju świadczenia poprzez Ośrodki Pomocy Społecznej spadła w 2016 roku w porównaniu do roku 2015 aż o 9,2%. Portal Money.pl określa ten spadek jako „rekordowy”. Dane na ten temat podaje Główny Urząd Statystyczny w specjalnym raporcie „Beneficjenci środowiskowej pomocy społecznej”.

„Środowiskowa pomoc społeczna zrealizowana w 2016 r. na podstawie ustawy o pomocy społecznej została skierowana do 2479 tys. beneficjentów, czyli 6,4 proc. mieszkańców naszego kraju i do 1029 tys. ich gospodarstw domowych, które stanowiły 7,3 proc. ogółu gospodarstw domowych w Polsce” – portal przytacza podsumowanie zawarte w raporcie. To najniższy poziom wykorzystania wsparcia oferowanego przez OPS od 2009 roku i największy taki spadek w ciągu roku.

GUS wskazuje też na przyczyny, które sprawiły, że mniejsza liczba Polaków zgłosiła się do OPS. Przede wszystkim jest to zasługa spadającego bezrobocia, co przekłada się na sytuacje wielu obywateli, których bieda była dotychczas spowodowana bezrobociem. Znacznie miała jednak także polityka państwa. „Liczba ubogich beneficjentów i ich gospodarstw domowych uległa znacznemu zmniejszeniu po rozpoczęciu realizacji rządowego programu Rodzina 500+” – napisano w raporcie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nowy program rządowy sprawił, że „poniżej progu ubóstwa pozostawało nadal 183 tys. wieloosobowych gospodarstw beneficjentów, w tym 89 tys. gospodarstw z dziećmi; tj. odpowiednio o blisko 49 proc. i o około 66 proc. mniej niż wykazały wyniki badania za 2016 rok” – cytuje Money.pl.

Czytaj także: Realny mechanizm polityki społecznej

money.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz