W Grodnie grupa kilkudziesięciu zwolenników Komunistycznej Partii Białorusi uczciła rocznicę urodzin Włodzimierza Lenina.

Lokalny portal Grodno24.com podkreśla, że 149 rocznica urodzin Włodzimierza Lenina przeszła w mieście bez rozgłosu mimo, że oficjalna polityka historyczna władz Białorusi nadal uważa białoruską republikę w ramach ZSRR za źródło obecnej państwowości, a rocznica rewolucji październikowej jest w tym kraju nadal świętem państwowym i dniem wolnym od pracy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rocznicę urodzin wodza bolszewików uczciła w Grodnie publicznie jedynie 25-osobowa grupa działaczy Komunistycznej Partii Białorusi. Zebrali się oni w poniedziałek na Placu Lenina w centrum miasta, pod pomnikiem założyciela ZSRR. Komuniści, w większości osoby w starszym wieku, przybyli z zawiązanymi wokół szyi czerwonymi szalikami.

Wśród zebranych pojawił się pracownik Grodzieńskiego Uniwersytetu Państowego Władimir Jegoryczew. „Do tej pory dyskusje o Leninie nie cichną” – portal cytuje jego przemówienie – „W naszym informacyjnym wieku, kiedy na wszystko zezwolono, polityczne pigmeje zaczęli bez dowodów i gołosłownie zniekształcać idee Lenina. Ale co oni osiągnęli oczerniając Lenina? Ot, Józef Wissarionowicz [Stalin] w ciągu 10 lat zwyciężył w wojnie i dźwignął kraj”.

Co ciekawe w czasie swojego przemówienia białoruski komunista skrytykował premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa, natomiast zwrócił uwagę, że w Europie Zachodniej dzieła Lenina wydawane są na nowo, szczególnie artykuł o „Stanach Zjednoczonych Europy”. Jegoryczew apelował do zebranych – „trzeba walczyć za leninowskie postulaty. Leninowskie dziedzictwo nie zginęło! Zginęła jego nieprawidłowa interpretacja”.

Po przemówienia jedna z uczestniczek zgromadzenia odczytała wiersz na cześć wodza bolszewików. Inna została odznaczona specjalnym orderem za zasługi dla kompartii. Zgromadzenie było nadzorowane przez dwóch funkcjonariuszy w cywilnym ubraniu.

Czytaj także: W Moskwie i Jekaterynburgu akcje za usunięciem pomników Lenina [+VIDEO]

grodno24.com/belsat.eu/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz