Austria: homoseksualiści będą mogli zawierać małżeństwa

Sąd Konstytucyjny w Austrii uznał, homoseksualiści byli dyskryminowani przez dotychczasowe prawo.

Sąd Konstytucyjny Austrii zdecydował we wtorek, że od 2019 roku homoseksualiści będą mogli zawierać małżeństwa. – podała agencja dpa.

Dotychczas homoseksualiści mogli zawierać w Austrii tylko „rejestrowane partnerstwa”, które cieszyły się niemal takimi samymi prawami jak małżeństwa. Jak podaje dpa, były jednak pewne różnice. Dolny wiek zawierania małżeństw wynosi 16 lat, a w przypadku „związków partnerskich” – 18 lat. Ponadto płatności alimentacyjne w przypadku związków homoseksualnych są niższe.

Jednak po skardze dwóch lesbijek Sąd uznał, że przepisy zabraniające homoseksualistom prawa zawierania małżeństw są „dyskryminacyjne”. Uznano bowiem, że skoro obywatele często muszą zadeklarować swój stan cywilny w urzędzie lub w pracy, dotychczasowe prawo zmuszało ich de facto do ujawnienia swojej orientacji seksualnej, co jakoby dyskryminowało homoseksualistów.

Postanowienie austriackiego Sądu Konstytucyjnego zacznie obowiązywać z końcem 2018 roku, chyba że rząd wcześniej zniesie zakaz zawierania „małżeństw” jednopłciowych. Jednak jak pisze dpa, obecnie formująca się w Austrii koalicja rządząca jest przeciwnikiem „tęczowych” zmian.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w połowie listopada br. australijskie Biuro Statystyki ogłosiło wyniki korespondencyjnego głosowania, w którym obywatele Australii odpowiadali na pytanie, czy są za umożliwieniem zawierania małżeństw parom homoseksualnym. Według ogłoszonych wyników 61,6 proc. Australijczyków opowiedziało się za tą propozycją. Wyniki plebiscytu nie są wiążące, ale australijskie władze są zdeterminowane, by „tęczowe” zmiany przeprowadzić. Premier Australii Malcolm Turnbull, który sam jest zwolennikiem legalizacji „małżeństw” jednopłciowych, zapowiedział przegłosowanie zmian w prawie do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ TAKŻE: W Austrii wszedł w życie zakaz noszenia burek i nikabów

Kresy.pl / dpa / Wprost
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz