Kolejna żydowska organizacja opowiedziała się za pozostawieniem na dotychczasowym miejscu Pomnika Katyńskiego.

Amerykański Komitet Żydowski (American Jewish Commitee) skrytykował burmistrza Jersey City Stevena Fulopa, który zamierza usunąć słynny Pomnik Katyński stojący naprzeciw Manhattanu. Organizacja wyraziła swój sprzeciw wobec działań Fulopa na twitterowym koncie swojego europejskiego biura.Społeczność żydowska w Polsce wydała oświadczenie wyrażając zaniepokojenie decyzją burmistrza Jersey City odnośnie Pomnika Katyńskiego. Działania miasta w tej sprawie są zaskakujące a obraźliwe słowa burmistrza wobec marszałka polskiego Senatu są nieakceptowalne. – napisano na Twitterze wstawiając odnośnik do oświadczenia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce z 4. maja br.

AJC przypomniało, że w Katyniu zginęło około 22 tys. polskich oficerów a od 5 do 10 procent ofiar było narodowości żydowskiej, wśród nich Naczelny Rabin Wojska Polskiego Baruch Steinberg.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Steven Fulop, burmistrz Jersey City podkreślający swoje żydowskie pochodzenie, ogłosił zamiar przeniesienia pomnika w związku z planowaną przebudową placu, na którym stoi. Plany władz Jersey City wywołały protesty liczne organizacji w Polsce i za granicą, a także polskich polityków. Obawiają się, że po zakończeniu prac pomnik już na swoje miejsce nie wróci. Jak podała dzisiaj Polska Agencja Prasowa, przeciw Fulopowi zamierzają wystąpić z pozwem przedstawiciele amerykańskiej Polonii. Dołączą tym samym do mieszkańców Jersey City oraz autora pomnika Andrzeja Pityńskiego, którzy zamierzają także oprotestować w sądzie decyzję burmistrza.

Burmistrz sprawuje władzę w sprzeczności z prawem New Jersey i w sprzeczności z uchwałą Rady Miejskiej. Zaniedbał obowiązku konsultacji ze społeczeństwem lub zaproszenia polskich liderów na publiczne przesłuchania, aby mogli zeznawać i przedstawić swe argumenty – powiedział PAP nowojorski adwokat Sławomir Platta.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Burmistrz Jersey City zarzuca Polsce udział w Holokauście. „Polski rząd pisze historię na nowo”

Kresy.pl / Twitter / PAP

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz