Sondaż: Tylko 23% Rosjan darzy Putina zaufaniem

Zaufanie Rosjan do prezydenta Władimira Putina spadło w lipcu do rekordowo niskiego poziomu, wynika z sondażu Centrum Jurija Lewady. Tylko 23% respondentów wymieniło prezydenta Rosji jako polityka godnego zaufania – poinformował w środę The Moscow Times.

Jak poinformował w środę portal The Moscow Times, w niezależnym badaniu Centrum Jurija Lewady tylko 23% Rosjan darzy zaufaniem prezydenta Władimira Putina. To rekordowo niski wynik.

Tylko 23% respondentów wymieniło Putina, gdy poproszono ich o wskazanie polityków, którym najbardziej ufają. To mniej niż połowa tego, co było w listopadzie 2017 roku, kiedy 59% rosyjskich respondentów wskazało Putina jako polityka, któremu najbardziej ufa, to też trzy punkty procentowe mniej niż w zeszłym miesiącu.

Zobacz też: Putin ratuje poparcie

Poparcie Putina pozostało stabilne na poziomie 60%. Levada przeprowadziła ankietę wśród 1617 rosyjskich respondentów w dniach 24-25 lipca. Zdaniem dyrektora centrum, Lwa Gudkowa „Nie zależnie od rosnącego niezadowolenia, ludzie wciąż są przekonani, że Putin jest niezamienialny” i stąd wynika tak znacząca różnica między odpowiedziami.

Zdaniem portalu, odpowiedzialność za wyjątkowo niskie zaufanie rosyjskiego społeczeństwa do swojego prezydenta ponoszą masowe protesty na rosyjskim Dalekim Wschodzie w Chabarowsku, które wybuchły w tym miesiącu po aresztowaniu popularnego gubernatora Siergieja Furgała i zastąpieniu go przez wyznaczonego przez Putina deputowanego z innego regionu.

W innym sondażu opublikowanym w tym tygodniu Centrum Lewady stwierdziło, że prawie połowa Rosjan aprobuje protesty w Chabarowsku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Furgał jest podejrzany o zlecenie zabójstwa dwóch dawnych rywali biznesowych, a także o próbę zamachu na przedsiębiorcę w obwodu amurskiego. W 2004 roku przedsiębiorca Jewgienij Zorja został zastrzelony na ulicy w Chabarowsku. W 2005 roku zastrzelono innego biznesmena Olega Bułatowa. Jako członek Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego, został gubernatorem Chabarowska we wrześniu 2018 roku, pokonując ówczesnego p.o. gubernatora Wiaczesława Szporta z proputinowskiej partii Jedna Rosja.

Zobacz też: Centrum Lewady: Spada poparcie Rosjan dla polityki zagranicznej Putina

Kresy.pl/The Moscow Times

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz