Centrum Lewady: Spada poparcie Rosjan dla polityki zagranicznej Putina

Według najnowszego badania socjologicznego Centrum Jurija Lewady Rosjanie są bardziej sceptyczni wobec polityki zagranicznej prowadzonej przez obecnego prezydenta ich państwa.

Wyniki przeprowadzonego w lipcu sondażu Centrum Lewady przytacza rosyjska telewizja RBK. Zgodnie z nimi tylko 16% respondentów zadeklarowało, że popiera politykę zagraniczną Władimira Putina. W poprzednim tego typu badaniu – w marcu 2016 roku poparcie dla nie wyrażało jeszcze 22% pytanych Rosjan.

17% respondentów uznało, że obecny prezydent Rosji broni interesów narodowych tego kraju. W 2016 r. odpowiedź taką wybrało 25% badanych. Wzrosła natomiast – z 33% do 49% – proporcja Rosjan, którzy nazywają Władimira Putina “doświadczonym politykiem”.

Nie zmieniła się proporcja obywateli uważających Putina za “związanego z wielkim kapitałem”. W 2016 i 2018 r. taką odpowiedź wybrało po 17% respondentów. 16% badanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że Putinowi “obce są interesy narodu” (w 2016% uważało tak 11% respondentów). 14% respondentów zgodziło się, że prezydent Rosji jest “związany ze skorumpowanymi politykami” (to 3 punkty procentowe mniej niż dwa lata wcześniej).

Telewizja RBK cytuje komentarz socjologa pracującego dla Centrum Lewady Denis Wołkow. Uznał on, że Rosjanie są już “zmęczeni” energiczną polityką zagraniczną Putina. Postrzegają ją jako zużywanie środków finansowych na wsparcia rosyjskich sprzymierzeńców na świecie zamiast na zaspokajanie potrzeb rosyjskiego społeczeństwa.

Badanie socjologiczne Centrum Lewady zostało przeprowadzone w dniach 19-25 lipca na próbie 1600 Rosjan mieszkających w 136 różnych miejscowościach.

Czytaj także: Większość Polaków obawia się, że dojdzie do konfliktu z Rosją [SONDAŻ]

rbc.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply