Nowe obostrzenia wprowadzone w Niemczech zakładają, że osoby niezaszczepione nie będą mogły wchodzić na teren większości sklepów i obiektów rekreacyjnych. Niewykluczone też, że od lutego 2022 roku szczepienia w Niemczech będą obowiązkowe.

Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz jej następca Olaf Scholz spotkali się z liderami władz regionalnych, aby omówić temat obostrzeń, których wprowadzenie miałoby pomóc w walce z czwartą falą koronawirusa SARS-CoV-2.


Rosyjski prezydent Władimir Putin oświadczył, że „czerwoną linią” dla Rosji, pod względem bezpieczeństwa, byłoby rozszerzenie infrastruktury wojennej NATO na Ukrainę, np. zainstalowanie tam rakietowych systemów uderzeniowych.

We wtorek podczas swojego wystąpienia na forum WTB „Rosja wzywa” (Rossija Zawut), prezydent Rosji Władimir Putin odpowiadając na pytanie o tzw. czerwone linie dla Moskwy pod względem bezpieczeństwa dotyczą przede wszystkim potencjalnych zagrożeń, „które mogą pojawić się na terytorium” Ukrainy.


W wywiadzie dla BBC premier Mateusz Morawiecki wzywał, żeby „obudzić się z tej geopolitycznej drzemki” i zareagować na działania Białorusi oraz Rosji, póki nie jest za późno. Jego zdaniem, Kreml dąży do dezintegracji UE i destabilizacji regionu.

W wywiadzie dla brytyjskiej stacji BBC premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na powagę sytuacji geostrategicznej, nie tylko na granicy z Białorusią, ale też w całym regionie. Wezwał kraje europejskie do podjęcia zdecydowanych działań w związku z różnymi kryzysami, z jakimi mamy obecnie do czynienia. Jego zdaniem sojusznicy powinni „połączyć fakty”, bo za kilka miesięcy może być już za późno na reakcję.


Jak podaje lwowski portal Zaxid.net, w czwartek 2 grudnia w kościele garnizonowym pw. Piotra i Pawła (dawnym kościele jezuitów) uroczyście odsłonięto odnowione XVIII-wieczne freski autorstwa Franciszka Ecksteina.

Freski odnawiano od 2015 roku przy wsparciu strony polskiej. Pracami polskich i ukraińskich konserwatorów kierował profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Paweł Boliński.

"Każdego dnia rozpoczynając prace restauracyjne czuliśmy wielką odpowiedzialność spoczywającą na naszych barkach. Ale jesteśmy zadowoleni, że mieliśmy taką możliwość" - powiedział Zaxid.net Paweł Boliński.


Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken uważa, że Ukraina może się spodziewać "prowokacji" ze strony Rosji.

Blinken rozmawiał z dziennikarzami w Rydzie, gdzie odbywa się w środę spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO. Jak zrelacjonował portal tygodnika "Dzerkało Tyżnia" miał on powiedzieć, że "Kijów powinien zachować zimną krew w sytuacji z Rosją". Jak dodał - "W tym czasie jak jasno rozmawiamy z Moskwą wzywamy także Ukrainę do dalszego przejawiania wstrzemięźliwości".


Estoński kontyngent, który ma wspomagać polskich strażników granicznych na granicy z Białorusią, wyruszył dzisiaj w stronę Polski.

Jak podaje estoński nadawca publiczny ERR, w środę rano estoński kontyngent wojskowy ruszył w kierunku Polski. Wydzielone pododdziały wystartowały z Tallina, Tapy i Paldisek.

Estońscy żołnierze mają pomóc Polakom w odpieraniu hybrydowego ataku Białorusi i wesprzeć walkę z nielegalną imigracją.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest