Cudzoziemscy pracownicy rolni protestowali we Włoszech po tym gdy w dwóch wypadkach drogowych zginęło 16 z nich.

Protest zorganizowali imigranci z Afryki pracujący przy zbiorach pomidorów na polach w rejonie miasta Foggia w południowych Włoszech. Pretekstem dla protestów były dwa wypadki drogowe w których w sobotę i w poniedziałek zginęło 16 cudzoziemskich pracowników – wszyscy pochodzili z państw afrykańskich. Jeden z samochodów, który przewoził imigrantów pochodził z Bułgarii i nie był nawet objęty obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym.

Protestujący na ulicach Foggi skandowali hasło: “Nie jesteśmy niewolnikami”. Imigranci skarżą się na fatalne warunki pracy i faktyczny wyzysk jakiemu są poddawani. Z przedstawicielami cudzoziemskich pracowników spotkał się minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini znany ze skutecznych działań na rzecz zatrzymania nielegalnej imigracji organizowanej przez organizacje pozarządowe z innych państw. “Walka z mafią i wyzyskiem jest priorytetem moim i rządu” – “New York Times” cytuje wypowiedź Salviniego po spotkaniu z protestującymi.

Do Foggi przyjechał także sam premier Giuseppe Conte. “Za tymi ofiarami śmiertelnymi stoją historię eksploatacji” – powiedział włoski premier – “Skończymy z tym”. W poniedziałek rozpoczęło się postępowanie prokuratorskie w sprawie organizowania pracy sezonowych robotników rolnych w rejonie Foggi.

Salvini poczynił jednak przy okazji protestów robotników rolnych bardziej ogólną refleksję polityczną. “Jeśli włoskie rolnictwo nie byłoby zmuszone do nadążania za nieuczciwą konkurencją innych producentów nie popadałoby w nielegalność. Innymi słowy, jeśli Europa nie musiałaby obniżać cen do tych [cen] tunezyjskich pomidorów, marokańskich pomarańczy i kanadyjskiej pszenicy, życie naszych rolników byłoby znacznie prostsze” – słowa ministra spraw wewnętrznych cytuje portal Italian Insider. Jak dodał – “nielegalna imigracja jest żyłą złota dla mafii, ponieważ to są ludzie narażeni na łatwy wyzysk”.

nytimes.com/italianinsider.it/rt.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply