Mieszkańcy Chabarowska kontynuują protesty

Mieszkańcy Chabarowska położonego na rosyjskim Dalekim Wschodzie drugi dzień z rzędu protestowali na ulicach przeciwko umieszczeniu w moskiewskim areszcie gubernatora Kraju Chabarowskiego.

W sobotę tysiące ludzi protestowały na ulicach Chabarowska przeciwko aresztowaniu i przewiezieniu do Moskwy gubernatora Siergieja Furgała, który jest podejrzany o zlecenie zabójstwa dwóch biznesmenów 15 lat temu. W niedzielę protesty są kontynuowane choć w centrum miasta maszeruje już mniej ludzi niż dzień wcześniej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Podobnie jak w sobotę grupy protestujących maszerowały głównymi ulicami miasta dochodząc pod siedzibę władz regionu. Jak podaje portal Radia Svoboda skandowali hasła: „Furgał nasz wybór”, „Jesteśmy siłą – Daleki Wschód”, „Hańba”, „Wolności”, „Putin złodziej”, „Przywróćcie Furgała”. Kierowcy przejeżdżający obok protestujących wyrażali poparcie dla nich trąbiąc klaksonami swoich samochodów. Według portalu Meduza.io w pochodzie mogło uczestniczyć 300-500 osób „plus kierowcy”. Według relacji miał on spontaniczny charakter wobec braku zgody wśród obywateli co do tego jaką formę ma przybrać amnifestacja. Część mieszkańców Chabarowska protestowała jeżdżąc samochodami, a część maszerując na piechotę.

Pod samym gmachem władz Kraju Chabarowskiego zgromadziło się kilkaset osób, którzy skandowali hasła i trzymali w rękach plansze z napisami.

Jeszcze przed przybyciem protestujących do gmachu władz regionalnych wkroczył pododdział policjantów wyposażonych do tłumienia zamieszek. Dodatkowe pododdziały czekały w pogotowiu w wozach zaparkowanych obok budynku.

Protesty organizują nie tylko mieszkańcy stolicy Kraju Chabarowskiego. Manifestacja, czwarta z kolei, z żądaniami uwolnienia Furgała odbyła się także w 250-tysięcznym Komsomolsku nad Amurem. Ludzie zgromadzili się tam pod gmachem miejscowego wydziału Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Furgał jest podejrzany o zlecenie zabójstwa dwóch dawnych rywali biznesowych, a także o próbę zamachu na przedsiębiorcę w obwodu amurskiego. W 2004 roku przedsiębiorca Jewgienij Zorja został zastrzelony na ulicy w Chabarowsku. W 2005 roku zastrzelono innego biznesmena Olega Bułatowa. Jako członek Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego, został gubernatorem Chabarowska we wrześniu 2018 roku, pokonując ówczesnego p.o. gubernatora Wiaczesława Szporta z proputinowskiej partii Jedna Rosja.

sibreal.org/meduza.io/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz